Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]




 Sivu 1/2 [ 32 viestiä ]  Mene sivulle 1, 2  Seuraava
Kirjoittaja Viesti
 Viestin otsikko: Nokian kohtalo?
ViestiLähetetty: 12.02.2011 20:57 
Käyttäjän avatar

Viestit: 2202
Paikkakunta: Laukaa
Nokian tuhon syy: Suomen saunakulttuuri

Lainaa:
Britanniassa Nokian kriisin syynä pidetään yhtiön suomalaisjohtajien "ahdasmielistä saunakulttuuria"..
BBC mukaan saunominen nähdään niin erottamattomana osana yhtiön toimintaa, että Nokian konttoreissa Afganistanista Sambiaan on ollut löylyhuoneita saunahimon tyydyttämiseksi.
Elopin sokkimuistio palavasta lautasta herätti maailmalla laajaa huomiota. Kanadalainen Elop vertaa siinä Nokiaa palavaan öljynporauslauttaan, jolta voi selvitä vain hyppäämällä jäiseen veteen.

..............monet suomalaiset kieltävät yhä yhtiön olevan vaikeuksissa.
"Heille se on häviämätön yhtiö, josta on tullut elintärkeä kansakunnalle. Se dominoi maan taloutta ja on vastuussa - suoraan tai epäsuorasti -valtavasta määrästä työpaikkoja vain viiden miljoonan asukkaan maassa."

Laajalevikkisen Daily Telegraphin kolumnisti Matthew Norman yhtyy BBC:n esittämään näkemykseen ja toteaa:
"Nokian johtajat pyhittävät melkein kaikki työpäivänsä saunassa paistumiseen ja käyttävät jällelle jäävän vähän ajan hyppimällä ällistyttävän hyiseen veteen jäähän tehdyistä aukoista."
Brittikolumnisti luettelee myös muut suomalaiset stereotypiat - Sibeliuksen, rallimenestyksen, k-kirjainten määrän suomalaisissa nimissä, itsemurhat sekä niiden lähisukulaisen: kuolettavat kaatumiset hankeen, kun kompastellaan ympärikännissä kotiin Venäjän rajalta halvan vodkan hakureissulta.
Kolumnisti ei juuri pelkää suomalaisten suuttumusta: Suomen Lontoon-suurlähettiläänkin hiki todennäköisesti pilaa lehden ennen kuin tämä ehtii hänen kolumniinsa asti.

Kolumnistin mukaan ei ole ihme, ettei kännykkäbisnes pidemmän päälle menestynyt Suomessa - kännykäthän lakkaavat toimimasta saunassa, kuten hänen oma kokeensakin osoitti. Näin ollen niitä ei voi esitellä yhteistyökumppaneille saunoessa.
"Jos salaisia yrityksiä rohkaista heitä työskentelemään kuivina ja pukeissa tehdään, helppoa se ei ole. Suomalaiset ovat saunariippuvaisia."
Ja monet riippuvuudethan johtavat kuolemanvaaraan. Brittikolumnisti ivaa saunomisen mm-kisoja, joissa venäläiskilpailija menehtyi 110-asteiseen saunaan.
Epäonnisista saunakisoista huolimatta brittikolumnisti uskoo, että saunakulttuurin tappaminen Suomesta on miltei mahdotonta. "Viiden miljoonan asukkaan maassa, jossa saunoja on kaksi miljoonaa (joista suurin arvattavasti Nokian pääkonttorissa), muutos tapahtuu hitaasti, jos koskaan."

http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/Noki ... 24721.html

Brittilehdistö hehkuttaa Nokian kriisiä. Suurin syyllinen Nokian hiipumiseen on suomalainen saunakulttuuri. :o

Nokian pörssikurssikin putosi reilusti, 14%, nyt kurssi on 7€:n luokkaa. Joskus 2000-luvun vaihteessa kaupaa käytiin Nokian osakkeilla n. 60€:n hintaan.

Kuinkahan Nokian ja Microsoftin yhteistyö rupeaa tuottamaan tulosta? Onkohan Nokian tähti kääntynyt lopulliseen laskuun, ja muut painavat ohi oikealta ja vasemmalta vai pystyykö ohjelmistojätti nostamaan Nokian kännykät uudelleen nousuun?

Jos Nokia hiipuu, se merkitsee melkoista taloudellista iskua Suomen kansantaloudelle. Nokia on suuri veronmaksaja ja Nokia työllistää alihankkijoidensa kautta reilusti yli satatuhatta suomalaista. Jos markkinavoimat ajavat Nokian alas, tai ainakin pois Suomen kartalta, näkyvät seuraukset monen suomalaisen- ja koko maan taloudessa.

Lähes jokaisella suomalaisella on ollut läheinen yhteys Nokiaan, muillakin kuin Nokian asukkailla, koska Nokian kännykkä on ollut miltei jokaisen taskussa.
Nämä nyt esillä olevat uutiset saavat pelonsekaisin tuntein ajattelemman tulevaisuutta. Kutistuuko Nokian markkinaosuus pikkuhiljaa ja lopulta koko tuote merkki lakkaa olemasta. Käykö niin että amerikan ja kauko-idän jätit jylläävät ja muutaman vuoden kuluttua pikku Suomen Nokia-jalokivi on vain sivu -tuhannen ja yhden yön taru- tarinoissa :geek:

Vaik´en ole mikään talousguru, niin tuossa muutamia ajatuksia, mitä nämä uutiset ovat tuoneet mieleeni. :?



Citroen Bx 19 Millesime -92 aut., Bx 19 TZI farm -92.
Vw K70L -72 museorek., mopedi Crescent Topper -67 museorek., Yamaha 80 Ygs-1 -71 museorek.
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Nokian kohtalo?
ViestiLähetetty: 12.02.2011 21:04 

Viestit: 2525
Paikkakunta: Pieksämäki
Minäkin yritin Nokiaa auttaa,ensimmäisen Nokian puhelimen ostin viikolla 48e... :)


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Nokian kohtalo?
ViestiLähetetty: 13.02.2011 14:56 

Viestit: 307
Nokia teki voittoa viime vuonna lähes miljarin. Nokia myy edelleen eniten puhelimia.Nokian puhelimia ostetaan jatkossakin.Markkinaosuus saattaa kutistua. Yhtiö ei ole kyykyssä. Muutokset kuuluvat jokaisella elämään,myös Nokialla. Positiivisuus eneen kaikkea :).


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Nokian kohtalo?
ViestiLähetetty: 13.02.2011 15:09 
Käyttäjän avatar

Viestit: 3465
Paikkakunta: Vallis Gratiae
Nokialla ei ollut paljoakaan vaihtoehtoja kalliiden älypuhelinten kanssa.

Linux-uskovaiset huutavat toki kuolemaa, mutta valintoja on tehtävä. WP7 on ihan mielenkiintoinen alusta ja kehitystyö W8-version kanssa on jo vauhdissa. Nokia osaa tehdä toimivaa rautaa puhelinteknisesti, mutta se hieno "käyttökokemus" on ollut aika kirveellä veistetty. Samoin lisäpalveluiden toiminta (Ovi) on ollut oikeasti aika kankeaa.

Suomalaisia strategiamuutos tulee rankaisemaan rajusti, kaikille Symbian-osaajille ei riitä duunia, jos R&D on tarkoitus saada kuluiltaan tällä sektorilla merkittävästi alemmaksi. Edullisempaan älypuhelinluokkaan on tunkua; julkaiseehan Applekin halpa-iPhonen juuri tähän segmenttiin ja kiinalaiset Android-kapulat ovat myyntiykkösiä halvoilla hinnoillaan. Haluatko maksaa puhelimestasi 199,- vai maksaako edustamasi yritys 599,-?

MS vie Nokia-tarinaa taatusti pidemmälle, puhelin integroituu aina enemmän muuhun tietotekniikkaan ja kulutuselektroniikkaan, joten kaikki on mahdollista. Uskokaapa vain, että Nokialta tulee taatusti Xbox-yhteensopiva pelikonsolipuhelin. Tai Nokia-kommunikaattorin kautta vaikka sovellukset (MS Office, Exchange, ...) tulevat pilvestä myös suoraan kentällä käytettäväksi. Ovi-palvelu ajautuu alas ja kaikki myytävä sovellustauhka tulee hallinnoidusti MS Marketplacen kautta. Toivottavasti Nokia otti opikseen CWM/OMU-pelleilystään (tässä kohden itsellänikin on vielä hampaankolossa...)

Strateginen kumppanuus ei kuitenkaan tarkoittane sitä, että Nokia olisi _ainoa_ Windows Phonea hyödyntävä merkki: MS ei taatusti lähde (enää) Applen linjalle, jossa kaikki tekniikka on tiukasti suljettua ja lisensioitua.

Itse en pidä ratkaisua lopultakaan huonoimpana; toki Nokia menetti nyt sitoutumattomuutensa ja ehkä itsenäisyytensäkin, mutta kyllä siinäkin talossa on eletty kuin pellossa ja monella olisi syytä mennä peilin eteen katsomaan, mitä tuli tehtyä ja vielä tärkeämpää - jätettyä tekemättä.



2CV AZU '61 » 2CV6 '71 » Acadiane Mixta '81
Jousitus on täysin erillinen ja ainutlaatuisen pehmeä, tehden ajon yhtä miellyttäväksi
kuin missä tahansa loistoluokan autossa. (2CV-esite,1956)
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Nokian kohtalo?
ViestiLähetetty: 13.02.2011 16:02 

Viestit: 5126
Nokian linuxista oli pahoja kokemuksia Maemosta N900:ssa, puhelinpuolella aivan hirvittävä käytettävyys, muuten ihan ok, maili jopa hyvä, perus surffailuun ja muuhun pikkuhommaan toimii myös.

Windows Mobile 6.5:sta on myös niin karmaisevia kokemuksia, että en usko Windowsia puhelimessa kokeilleista monen harkitsevan WP7:ää, eikä se Windows vielä ole sellainen juttu muutenkaan, joka huokuttelisi ostamaan 500...800 € kapulan (WP7 tosin taitaa olla melko eri kuin eo. 6.5)

Juuri tällä hetkellä valintaa tekevistä luulen aika monen ottavan linuxin (Android), ennen kuin edes harkitsevan Windowsia puhelimessa, toivotaan että Nokia saisi brandillään myytyä Winkkariakin puhelimiin, vaikka kukaan muu laitevalmistaja ei siihen ole oikein kyennyt.

No mutta, myydäänpä paljon sellaisiakin puhelimia, joita ei saa edes otettua käyttöön ilman että askartelee aikansa tietokoneen ja Itunesin kanssa.


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Nokian kohtalo?
ViestiLähetetty: 13.02.2011 17:29 
Käyttäjän avatar

Viestit: 236
Paikkakunta: Uusikaupunki
2cvkimmo kirjoitti:
Nokialla ei ollut paljoakaan vaihtoehtoja kalliiden älypuhelinten kanssa.


Olihan niitä vaihtoehtoja, ei yhtään hyvää mutta niitä kuitenkin oli. Nyt valittu vaihtoehto vain oli kaikista mahdollisista vaihtoehdoista se katastrofaalisesti surkein.

Lainaa:
Linux-uskovaiset huutavat toki kuolemaa, mutta valintoja on tehtävä. WP7 on ihan mielenkiintoinen alusta ja kehitystyö W8-version kanssa on jo vauhdissa. Nokia osaa tehdä toimivaa rautaa puhelinteknisesti, mutta se hieno "käyttökokemus" on ollut aika kirveellä veistetty. Samoin lisäpalveluiden toiminta (Ovi) on ollut oikeasti aika kankeaa.


Aika paljon saa kyllä laittaa sokeaa uskoa Microsoftiin jos ihan aikuisten oikeasti tuohon uskoo. Tähän mennessä Microsoft on suurinpiirtein perseraiskannut joka ikisen yhteistyökumppanin joka on erehtynyt tekemään yhteistyötä sen kanssa mobiilikäyttöjärjestelmissä. Osa on vahingoittunut pysyvästi, osa mennyt konkurssiin. En valitettavasti usko Nokian tekevän tässä suhteessa poikkeusta.

Lainaa:
Strateginen kumppanuus ei kuitenkaan tarkoittane sitä, että Nokia olisi _ainoa_ Windows Phonea hyödyntävä merkki: MS ei taatusti lähde (enää) Applen linjalle, jossa kaikki tekniikka on tiukasti suljettua ja lisensioitua.


MS itseasiassa toimii juuri noin. Windows Phone on vähintään yhtä tiukasti rajoitettu kuin Applen iOS - ainoa ero on se että Apple valmistaa itse laitteet joissa sitä käytetään siinä missä Microsoft vain asettaa tiukat vaatimukset raudalle ja estää valmistajia kustomoimasta käyttöjärjestelmää omiin tarkoituksiinsa sopivaksi. Nokia saa tässä eri vapauksia mutta Elopin kommenteista voidaan päätellä ettei Nokia aio hyödyntää tätä etuaan juuri mitenkään.

Lainaa:
Itse en pidä ratkaisua lopultakaan huonoimpana; toki Nokia menetti nyt sitoutumattomuutensa ja ehkä itsenäisyytensäkin, mutta kyllä siinäkin talossa on eletty kuin pellossa ja monella olisi syytä mennä peilin eteen katsomaan, mitä tuli tehtyä ja vielä tärkeämpää - jätettyä tekemättä.


Nokia menetti mahdollisuudet vaikuttaa kehityksen suuntaan. Se tulee taantumaan pelkäksi bulkkiraudan valmistajaksi. Jos WP ottaa tuulta alleen, se joutuu kilpailemaan pienenevillä katteilla muita valmistajia vastaan. Jos WP ei ota tuulta alleen, peli on menetetty myös silloin. Nokia hukkasi myös hyvän mahdollisuuden luoda jotain oikeasti hienoa - Qt ja MeeGo olivat hyvässä vauhdissa ja sinne oli kehittynyt kasvava kehittäjien joukko. Nyt Nokia veti maton alta jo toistamiseen.

Näiden lisäksi Nokia menettää ison Symbian-käyttäjien joukon enkä suoraan sanoen usko että sillä on pienintäkään mahdollisuutta saada sitä menetettyä käyttäjäkuntaa kuin osittain takaisin. Itse olen lievästikin sanottuna kyrpiintynyt siitä, että hyviä vaihtoehtoja yrityspuhelimeksi ei enää kohta ole. Iphone ja Androidit vuotavat kuin seula, Symbian oli kankeudestaan huolimatta koeteltu ja turvallinen alusta. Windows Phonen tietoturva taas... niin... mikä tietoturva? Samalla kuoli oma kiinnostukseni koko mobiilialaa kohtaan. Jos tuleva MeeGo-laite on riittävän hyvä niin ostan sellaisen ja se onkin sitten minun osaltani viimeinen Nokia. Jos se ei ole riittävän hyvä (esim. jos ei ole kunnollista Ovi Mapsia) niin sekin jää ostamatta ja säästän nekin rahat johonkin aivan muuhun. Minulle Nokia kuoli 11.2.2011. Sääli, Nokian johto toimi viime vuosina kuin eräs itsensä räjäyttelyyn erikoistunut porukka Lähi-idän suunnalla - never missed a chance to miss a chance...



Hymyä huuleen kun kuset vastatuuleen
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Nokian kohtalo?
ViestiLähetetty: 13.02.2011 21:41 
Käyttäjän avatar

Viestit: 3465
Paikkakunta: Vallis Gratiae
Lisää mietittävää Petteriltä:

http://petterijarvinen.puheenvuoro.uusi ... vai-syovan



2CV AZU '61 » 2CV6 '71 » Acadiane Mixta '81
Jousitus on täysin erillinen ja ainutlaatuisen pehmeä, tehden ajon yhtä miellyttäväksi
kuin missä tahansa loistoluokan autossa. (2CV-esite,1956)
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Nokian kohtalo?
ViestiLähetetty: 13.02.2011 22:02 
Käyttäjän avatar

Viestit: 1977
Paikkakunta: Espoo
2cvkimmo kirjoitti:
Linux-uskovaiset huutavat toki kuolemaa, mutta valintoja on tehtävä. WP7 on ihan mielenkiintoinen alusta ja kehitystyö W8-version kanssa on jo vauhdissa. Nokia osaa tehdä toimivaa rautaa puhelinteknisesti, mutta se hieno "käyttökokemus" on ollut aika kirveellä veistetty. Samoin lisäpalveluiden toiminta (Ovi) on ollut oikeasti aika kankeaa.


Jotenkin tämä muoto "linux-uskovaiset" särähtää nykyään aina korvaan. Eikö se ole uskontoa, että vuodesta toiseen käyttää järkkymättä microsoftin tuotteita, vaikkei sille olisi enää mitään järkiperustetta? Tuolla tuo aiempi vertaus perseraiskauksesta oli aika osuva, sillä en henkilökohtaisesti jaksa oikein uskoa, että tässä kilpailutilanteessa kuluttajat enää pitkään suostuvat toimimaan pelkkinä laadunparantajina ostamilleen tuotteille. Tätä politiikkaa on tarjottu sekä nokian, että microsoftin puolesta jo vuositolkulla (nyt muodossa Mokia) ja vaihtoehtojen ollessa markkinoilla kohtuulliseen hintaan, uskoisin moiselle kehityssuunnalle tulevan paineita.

Henkilökohtaisesti toivon, että työpaikat suomessa säilyvät ja kehitys lähtee nousuun, mutta en kyllä vieläkään näe syytä sille miksi palaisin Mokian käyttäjäksi melkein kymmenen vuoden jälkeen. En ole mitään uusia tuulia havainnut laadun saralla.



Berlingo 1.9D -04, Xantia V6 Break -00, Xantia 1.8 16v Exclusive Break -00, Xsara 1.6i -00, GS Pallas -77, 2cv6 AK??? -76, 2cv-Super -71, 2cv6 -77, Dyane Super -73, Dyane -68
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Nokian kohtalo?
ViestiLähetetty: 14.02.2011 08:55 
Käyttäjän avatar

Viestit: 996
Paikkakunta: Nokia

Profiili WWW
Kylläpä herättää Nokia suomalaisissa suuria tunteita, kun katselee täällä käytettyä terminologiaa :shock:



// Harrastekäyttöautoilla aikamatkaileva nörtti
# 2CV4(6) -70 & 2CV4(6) -75 & BX 19GT -85 & CX Prestige -87 & "nelejä väärämmerkkistä"
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Nokian kohtalo?
ViestiLähetetty: 14.02.2011 10:28 

Viestit: 4467
Paikkakunta: Paimio
Pelko on selkäpuolella, että käy, kuten tulee käymään telakoilla, on käynyt paperitehtailla, jne. Vikaa on myös siinä, kun firma laitetaan pörssiin, ulkomaiset kilpailijat/sijoittajat kaappaavat, ajavat tuotannon alas/siirtävät sen jonnekin huitsuun.


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Nokian kohtalo?
ViestiLähetetty: 14.02.2011 10:36 
Käyttäjän avatar

Viestit: 7490
Paikkakunta: Taipalsaari
ealab kirjoitti:
Vikaa on myös siinä, kun firma laitetaan pörssiin, ulkomaiset kilpailijat/sijoittajat kaappaavat, ajavat tuotannon alas/siirtävät sen jonnekin huitsuun.
Nokian kohdalla taitaa olla kuitenkin varsin suuri osa viasta siinä, että ovat nyt jo vuosikausia tehneet sellaisia puhelimia kuin haluavat, eivätkä sellaisia puhelimia kuin asiakkaat haluavat :(

Pörssiin laittaminen on kyllä tehokkaasti ajanut esim. paperiteollisuuden kannattamattomaksi täällä. Aiemmin kun mietittiin suunnitelmia ja investointeja jopa ajatellen kannattavuutta ja mahdollista toimintaa 5-10 vuoden päästä, niin nyt mietitään vain 3 kuukauden päähän :x



VW Passat B7
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Nokian kohtalo?
ViestiLähetetty: 14.02.2011 11:00 
Käyttäjän avatar

Viestit: 5854
Paikkakunta: Tuusula
"Nokian kohdalla taitaa olla kuitenkin varsin suuri osa viasta siinä, että ovat nyt jo vuosikausia tehneet sellaisia puhelimia kuin haluavat, eivätkä sellaisia puhelimia kuin asiakkaat haluavat"

Juuri näin mielestäni myös... siksi olen itsekin dissannut Nokiaa sen synnystä asti eli en ole ostanut elämäni aikana ensimmäistäkään. Toinen juttu on että olen joutunut käyttämään työsuhdeluureja ja siinä on tullut huomattua vuosien mittaan että mitä enemmän aikaa kuluu sitä bugisempia paskoja nuo nokiat ovat olleet. Nykyisessä työkäytössäni on E71 ja se on niin kätevä että välillä tuo näyttö jäätyy täysin eikä ota käskyjä vastaan ennen kuin buuttaamalla.

Nyt Nokia varmaan pitäs ostaa, reilusti kun halavalla saa. Voiton tod näköisyys voi olla ihan kohtuullinen.



Honda Valkyrie F6C, Plymouth Fury Custom Suburban ja Pontiac Firebird Trans Am.
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Nokian kohtalo?
ViestiLähetetty: 14.02.2011 12:35 
Käyttäjän avatar

Viestit: 1977
Paikkakunta: Espoo
Juuri tässä aamun uutisia lueskellessa mietiskelin, että suomalaiset kun nyt surkuttelevat kovasti nokian perään niin kansalaisliikkeenähän pitäisi juuri ostaa niitä nokian osakkeita nyt kun niitä halvalla saa. Tällä varmistettaisiin sitä, ettei microsofta haalisi niin isoa saalista osakkeista törkeän halvalla... Siinä voisi sitten pitää nokian osakkeestaan kiinni kynsin hampain :D Toisaalta, todennäköisesti microsoft tavoittelee ja saakin 51% osakkeiden omistuksen hyvin piaan ja sen jälkeen muut osakkaat ovat aika hiljaista sakkia.



Berlingo 1.9D -04, Xantia V6 Break -00, Xantia 1.8 16v Exclusive Break -00, Xsara 1.6i -00, GS Pallas -77, 2cv6 AK??? -76, 2cv-Super -71, 2cv6 -77, Dyane Super -73, Dyane -68
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Nokian kohtalo?
ViestiLähetetty: 14.02.2011 13:58 

Viestit: 327
Laakerin kommentissa oli paljon olennaista Nokiasta ja sen kyvystä nuuskia tuulia markkinoilla. Vähän taaksepäin katsoen ainoa Nokialainen toimiva innovaatio oli teinipuhelin jolla on helppo lähettää tekstareita;))
Mikkisoftaa en osaa myöskään pitää kovinkaan herkkäkorvaisena firmana markkinoiden suuntaan eli kahden kalkkunan liitosta ei saada aikaiseksi yhtä kotkaa. Näillä mennään ja tosiaankin suomelle käy ikävästi Nokia lopettaessa Symbian käyttöjärjestelmän sillä sen kehittäjiä on suomessa aikamoinen määrä. Puhutaan varmaankin samoista määristä kuin lopetetuilta paperitehtailta on työmarkkinoille vapautunut väkeä.
- Ymmärtääkseni tämä on ensimmäinen kerta kun työmarkkinoille vapautuu huomattavia määriä kouluttettua työvoimaa. Ikävä kyllä Symbian osaaminen ei välttämättä ole sitä mitä työmarkkinat kaipaavat. Aivan kuten paperiteollisuuden napinpainajien ammattitaidolla ei pitkälle pötkitä!

Nokia oli liian hyvää suomeen ja yhteinen taival nykyisenlaisen Nokian kanssa on lähellä päätepistettään.



[*]Xantia turboD vm 97 485 000km R.I.M[*]
Xantia hdi vm 2000 243 000 km
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Nokian kohtalo?
ViestiLähetetty: 14.02.2011 14:14 
Käyttäjän avatar

Viestit: 1599
Paikkakunta: Tampere
laakeri kirjoitti:
Nokian kohdalla taitaa olla kuitenkin varsin suuri osa viasta siinä, että ovat nyt jo vuosikausia tehneet sellaisia puhelimia kuin haluavat, eivätkä sellaisia puhelimia kuin asiakkaat haluavat :(


Ja silti Nokia on myyntitilastojen kärjessä :? No joo, isojen katteiden älypuhelimissa noksu ei oo pysyny ihan markkinoiden perässä, mutta kauppa käy ja voittoa tulee.




- Xsara Break Exclusive 2001
(ja Corvette Z51 4+3 1985 & Cooper S JCW++ 2006)
- ex-patongit: Saxo SX, Xsara Exclusive, Xantia Break HDi ja pari V6 Activaa
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Nokian kohtalo?
ViestiLähetetty: 14.02.2011 14:17 
Käyttäjän avatar

Viestit: 1599
Paikkakunta: Tampere
eskere kirjoitti:
Kuinkahan Nokian ja Microsoftin yhteistyö rupeaa tuottamaan tulosta? Onkohan Nokian tähti kääntynyt lopulliseen laskuun, ja muut painavat ohi oikealta ja vasemmalta vai pystyykö ohjelmistojätti nostamaan Nokian kännykät uudelleen nousuun?


Jenkkimarkkinoille saattais ovi nyt aueta. Toivottavasti ei mene muita ovia samalla kiinni. Symbiania tuskin kukaan alkaa ikävöimään, se oli pakollinen paha silloin kun vaihtoehtoja ei vielä ollut.




- Xsara Break Exclusive 2001
(ja Corvette Z51 4+3 1985 & Cooper S JCW++ 2006)
- ex-patongit: Saxo SX, Xsara Exclusive, Xantia Break HDi ja pari V6 Activaa
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Nokian kohtalo?
ViestiLähetetty: 14.02.2011 14:20 
Käyttäjän avatar

Viestit: 7490
Paikkakunta: Taipalsaari
xantiano kirjoitti:
Ymmärtääkseni tämä on ensimmäinen kerta kun työmarkkinoille vapautuu huomattavia määriä kouluttettua työvoimaa. Ikävä kyllä Symbian osaaminen ei välttämättä ole sitä mitä työmarkkinat kaipaavat. Aivan kuten paperiteollisuuden napinpainajien ammattitaidolla ei pitkälle pötkitä!
Onneksi tässä tapauksessa on kyse osaamisesta, joka ei todennäköisesti ole kovin rajoittunutta. Hyvät ohjelmistokehittäjät/koodarit eivät varmasti kavahda eri käyttöjärjestelmiä, ohjelmointikieliä ja alustoja. Toki uusien opiskelussa menee aikaa, mutta pohja oppimiselle on hyvä ja perustiedot aiheesta hallinnassa.

Paperiteollisuuden kannaltahan uuden työllistymisen ongelmana on ollut esimerkiksi koneenhoitajan tai massamiehen työhön verrattavan vastaavan korvaavan prosessinhoitajan työn puuttuminen ja heidän ammattiosaamisensa kapea ala. Pelkkää napinpainamistahan se paperiteollisuuden tuotantotyökään ei ole. Ainakin kun itse olen työskennellyt eräässä paperinjalostustehtaassa sekä kunnossapidon että tuotannon esimiestehtävissä, niin kyllä siinä tuli huomattua, että osaamista vaaditaan monissa tuotannon hommissa. Toki varastonhoitajaksi tai pakkariksi olisi tuollakin oppinut nopeasti, mutta esimerkiksi impregnointikoneella päällystäjän toimissa vaaditaan aika paljon kokemusta ja osaamista, kuten myös koneenhoitajaltakin. Ja tämähän myös näkyi ongelmien kanssa taistellessa eri vuorojen onnistumisia vertaillessa.



VW Passat B7
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Nokian kohtalo?
ViestiLähetetty: 14.02.2011 14:47 
Käyttäjän avatar

Viestit: 2202
Paikkakunta: Laukaa
Akaile kirjoitti:
Juuri tässä aamun uutisia lueskellessa mietiskelin, että suomalaiset kun nyt surkuttelevat kovasti nokian perään niin kansalaisliikkeenähän pitäisi juuri ostaa niitä nokian osakkeita nyt kun niitä halvalla saa. Tällä varmistettaisiin sitä, ettei microsofta haalisi niin isoa saalista osakkeista törkeän halvalla... Siinä voisi sitten pitää nokian osakkeestaan kiinni kynsin hampain :D Toisaalta, todennäköisesti microsoft tavoittelee ja saakin 51% osakkeiden omistuksen hyvin piaan ja sen jälkeen muut osakkaat ovat aika hiljaista sakkia.


Microsoftin johtajat ovat myyneet kasapäin omia osakkeitaan. Onko heillä sellaista tietoa yhtiön tilasta, mitä meillä tavallisilla pulliaisilla ei ole, ja siksi pyrkivät osakkeistaan eroon ennen kuin Ms:n osakekurssi romahtaa?

Lainaa:
Gates myi aiemmin tässä kuussa kymmenen miljoonaa Microsoftin osaketta. Viimeisen vuoden aikana osakkeita on lähtenyt Gatesin salkusta peräti 90 miljoonaa kappaletta. Tällaisen määrän arvo on noin 2,5 miljardia dollaria.

http://www.iltalehti.fi/talous/20110212 ... 8_ta.shtml

Nokian kurssi on yhä laskussa. Nyt oli kurssi 6,80€, joten alaspäin on menty tänäänkin. Odotellaanko kun kurssi on 5€, ja sitten ostetaan ;)



Citroen Bx 19 Millesime -92 aut., Bx 19 TZI farm -92.
Vw K70L -72 museorek., mopedi Crescent Topper -67 museorek., Yamaha 80 Ygs-1 -71 museorek.
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Nokian kohtalo?
ViestiLähetetty: 14.02.2011 15:08 
Käyttäjän avatar

Viestit: 1977
Paikkakunta: Espoo
eskere kirjoitti:
Akaile kirjoitti:
Juuri tässä aamun uutisia lueskellessa mietiskelin, että suomalaiset kun nyt surkuttelevat kovasti nokian perään niin kansalaisliikkeenähän pitäisi juuri ostaa niitä nokian osakkeita nyt kun niitä halvalla saa. Tällä varmistettaisiin sitä, ettei microsofta haalisi niin isoa saalista osakkeista törkeän halvalla... Siinä voisi sitten pitää nokian osakkeestaan kiinni kynsin hampain :D Toisaalta, todennäköisesti microsoft tavoittelee ja saakin 51% osakkeiden omistuksen hyvin piaan ja sen jälkeen muut osakkaat ovat aika hiljaista sakkia.


Microsoftin johtajat ovat myyneet kasapäin omia osakkeitaan. Onko heillä sellaista tietoa yhtiön tilasta, mitä meillä tavallisilla pulliaisilla ei ole, ja siksi pyrkivät osakkeistaan eroon ennen kuin Ms:n osakekurssi romahtaa?

Lainaa:
Gates myi aiemmin tässä kuussa kymmenen miljoonaa Microsoftin osaketta. Viimeisen vuoden aikana osakkeita on lähtenyt Gatesin salkusta peräti 90 miljoonaa kappaletta. Tällaisen määrän arvo on noin 2,5 miljardia dollaria.

http://www.iltalehti.fi/talous/20110212 ... 8_ta.shtml

Nokian kurssi on yhä laskussa. Nyt oli kurssi 6,80€, joten alaspäin on menty tänäänkin. Odotellaanko kun kurssi on 5€, ja sitten ostetaan ;)


Onhan tuossa ollut se mahdollisuus, että microsoftan nokiaomistajat "tiesivät" tämän tulevan notkahduksen kauppojen synnyttyä ja löivät rahansa kiinni johonkin muuhun siksi aikaa, kunnes savu hälvenee. Tällä toiminnalla on jopa saatettu saada kurssia entistäkin rajumpaan laskuun. Sen jälkeen on helppo sijoittaa rahat uudestaan nyt halventuneihin osakkeisiin, jotka vieläpä todennäköisesti lähtevät rajuun nousuun.

Olihan siitäkin jo uutinen, että kyseinen notkahdus on leikannut arvoa useamman miljardin...



Berlingo 1.9D -04, Xantia V6 Break -00, Xantia 1.8 16v Exclusive Break -00, Xsara 1.6i -00, GS Pallas -77, 2cv6 AK??? -76, 2cv-Super -71, 2cv6 -77, Dyane Super -73, Dyane -68
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Nokian kohtalo?
ViestiLähetetty: 14.02.2011 15:20 
Käyttäjän avatar

Viestit: 176
Paikkakunta: Helsinki / Käpylä
Niin, Applelta on tulossa mini-iPhone keskihintaluokkaan, että jos sen suosio yltää edes lähelle iPhonen hypeä, tulee kyllä mielenkiintoiset ajat. Applella kuitenkin osataan sekä design että softasuunnittelu.



2CV AZU -64, 2CV4/6 -74, C4 -06, Royal Enfield Bullet
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Nokian kohtalo?
ViestiLähetetty: 14.02.2011 16:00 

Viestit: 327
laakeri kirjoitti:
xantiano kirjoitti:
Ymmärtääkseni tämä on ensimmäinen kerta kun työmarkkinoille vapautuu huomattavia määriä kouluttettua työvoimaa. Ikävä kyllä Symbian osaaminen ei välttämättä ole sitä mitä työmarkkinat kaipaavat. Aivan kuten paperiteollisuuden napinpainajien ammattitaidolla ei pitkälle pötkitä!
Onneksi tässä tapauksessa on kyse osaamisesta, joka ei todennäköisesti ole kovin rajoittunutta. Hyvät ohjelmistokehittäjät/koodarit eivät varmasti kavahda eri käyttöjärjestelmiä, ohjelmointikieliä ja alustoja. Toki uusien opiskelussa menee aikaa, mutta pohja oppimiselle on hyvä ja perustiedot aiheesta hallinnassa.

Paperiteollisuuden kannaltahan uuden työllistymisen ongelmana on ollut esimerkiksi koneenhoitajan tai massamiehen työhön verrattavan vastaavan korvaavan prosessinhoitajan työn puuttuminen ja heidän ammattiosaamisensa kapea ala. Pelkkää napinpainamistahan se paperiteollisuuden tuotantotyökään ei ole. Ainakin kun itse olen työskennellyt eräässä paperinjalostustehtaassa sekä kunnossapidon että tuotannon esimiestehtävissä, niin kyllä siinä tuli huomattua, että osaamista vaaditaan monissa tuotannon hommissa. Toki varastonhoitajaksi tai pakkariksi olisi tuollakin oppinut nopeasti, mutta esimerkiksi impregnointikoneella päällystäjän toimissa vaaditaan aika paljon kokemusta ja osaamista, kuten myös koneenhoitajaltakin. Ja tämähän myös näkyi ongelmien kanssa taistellessa eri vuorojen onnistumisia vertaillessa.


Osaamista löytyy Symbianin kanssa mutta muiden käyttisten oppimiseen menee aikaa ja sillä välin kehitys kulkee eteenpäin ja toisekseen, mistä löytyvät ne firmat jotka investoivat suomeen saadakseen itselleen koulutettavia koodaajia? En oikein jaksa uskoa investointi halukkuuteen.

Jotakin ammattitaitoa toki vaaditaan kun kyseessä on vanhanaikainen prosessi. Modernissa prosessissa kyse on napin painamisesta ja ammattitaito on enemmän sivuseikka. Muutamasta viidakkopojasta olen tehnyt "ammattimiehen" ja noin se vain kulkee... :roll:
Itseasiassa jonkin verran paperiteollisuuden laitoksia kiertäneenä voin todeta ammattimiesten olevan suht harvinaisia vastaantulijoita. Sinua lainaten: koulutettu apina tekee ihan saman duunin :lol:

En ole tippaakaan vahingoniloinen vaan erittäin surullinen koko suomen puolesta. Surua tunnen niin paperiteollisuuden kuin Nokiankin suhteen. Kas kun elämme noiden alojen menestyksen myötä. Tarkennuksena tarkoitan noiden alojen osuutta bkt:ta ja etenkin vientituloistamme.



[*]Xantia turboD vm 97 485 000km R.I.M[*]
Xantia hdi vm 2000 243 000 km
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Nokian kohtalo?
ViestiLähetetty: 14.02.2011 17:06 
Käyttäjän avatar

Viestit: 1599
Paikkakunta: Tampere
miki kirjoitti:
Niin, Applelta on tulossa mini-iPhone keskihintaluokkaan, että jos sen suosio yltää edes lähelle iPhonen hypeä, tulee kyllä mielenkiintoiset ajat. Applella kuitenkin osataan sekä design että softasuunnittelu.

Tulee mielenkiintoiset ajat ilman iPhone Nanoakin. AT&T:n iPhone-yksinoikeus loppui jenkeissä, ja Verizonin asiakkaat rynnivät iPhone-kaupoille. iPad myy kuin häkä, ja Nokian miniläppäri... no, kuka edes muistaa koko laitetta enää? :lol:




- Xsara Break Exclusive 2001
(ja Corvette Z51 4+3 1985 & Cooper S JCW++ 2006)
- ex-patongit: Saxo SX, Xsara Exclusive, Xantia Break HDi ja pari V6 Activaa
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Nokian kohtalo?
ViestiLähetetty: 14.02.2011 17:42 
Käyttäjän avatar

Viestit: 308
Aifouni on niin hyvä laite, että muilla on siihen matkaa. iTunespakko on vain se mikä siinä tökkii. Muotoilu, näyttö ja käytettävyys ovat kyllä niin paljon Nokiaa edellä tällä hetkellä, että siitä huolimatta olen tuon härpäkkeen ottanut käyttöön. Nokian valikkoviidakko on insinöörien märkä uni, josta tavallinen käyttäjä ei tykkää. En minä ainakaan.



2CV -65 "Poppaloora"
XM V6 -91 "Madame P"
Suzuki Savage LS650 -90 "Ieva"
Royal Enfield diesel -67 "Einari"
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Nokian kohtalo?
ViestiLähetetty: 14.02.2011 18:17 
Käyttäjän avatar

Viestit: 1599
Paikkakunta: Tampere
Ja Nokialaisissa tökkii laitteiden ja käytettävyyden lisäksi pc suite / ovi suite -pakko (ja niiden käytettävyys) :P




- Xsara Break Exclusive 2001
(ja Corvette Z51 4+3 1985 & Cooper S JCW++ 2006)
- ex-patongit: Saxo SX, Xsara Exclusive, Xantia Break HDi ja pari V6 Activaa
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Nokian kohtalo?
ViestiLähetetty: 14.02.2011 18:57 
Käyttäjän avatar

Viestit: 7490
Paikkakunta: Taipalsaari
Igor kirjoitti:
Ja Nokialaisissa tökkii laitteiden ja käytettävyyden lisäksi pc suite / ovi suite -pakko (ja niiden käytettävyys) :P
PC Suite kauheuksineen olisi vielä jotenkuten menetellyt siedettävästi, kunnes uusimmat versiot alkoivat käynnistää kommunikointiin jotain servicelayeriä tjsp, mikä jumittaa koneen lähes täysin. Ja kun asiakastuesta kysyy, mikä tuohon auttaa / onko päivitystä tulossa, niin ainut vastaus on, että vaihda Ovi Suiteen (joka toimii vielä huonommin). No, eiköhän sieltä kohta tule taas jokin huonompi tilalle, Ikkuna Suite kenties? :x



VW Passat B7
Poissa
   
 
Näytä viestit ajalta:  Järjestä  
 Sivu 1/2 [ 32 viestiä ]  Mene sivulle 1, 2  Seuraava


Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 14 vierailijaa


Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]


Et voi kirjoittaa uusia viestejä
Et voi vastata viestiketjuihin
Et voi muokata omia viestejäsi
Et voi poistaa omia vestejäsi
Et voi lähettää liitetiedostoja.

Etsi tätä:
Hyppää:  

cron