Onko siellä jarrusatulan ja tukivarren välissä hapettumaa? Jos on, ja kun putsaat sen pois, niin sitten käy silleen, että jarrupalat rupeaa ottamaan levyyn toisesta laidastaa, kun ne on kuluneet vinoksi vinossa olleiden satuloiden vuoksi. Jarrulevyt ruostuu entisestään, koska palat eivät aluksi kosketa koko pinnaltaan levylle.
Noista kuvista voisi päätellä, että jarrulevyn yläosa ei ole nytkään enää ottanut kunnolla palaan kiinni, vaan on ruostunut. Ruosteinen levy syö palaa, eikä enää kiillotu ottavaksi kitkapinnaksi jollei sitä puhdisteta esim. sorvissa.
Jos haluat jarruista kunnolliset, niin vähintäänkin levyjen sorvaus (jos sinulla on edullinen sorvaaja ja jos paksuus vielä riittää, jos ei niin uudet levyt) ja uudet jarrupalat, sekä sylinterin mäntien putsaus/herkistely. Tämän operaation jälkeen saat ajella auton takajarrujen puolesta huoletta vuosia.
