Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]




 Sivu 1/1 [ 8 viestiä ] 
Kirjoittaja Viesti
 Viestin otsikko: Ja taas kyssäri xantian sisäpuhaltimesta!!
ViestiLähetetty: 29.01.2012 21:55 

Viestit: 116
Heips!
Tällä kertaa xantia -99 2.0 hdi päätti pistää sellaisen ongelman, että eipä näin rapsakalla pakkasella lähtenyt toimimaan. Sen kanssa olen kyllä paininut että puhallin puhkuu liian innokkaasti. Sehän hoituu jo rutiinin omaisesti vaihtamalla vara siili kohteeseen. Mutta tämä ongelma ampuu jo hiukan yli toivon ettei ole yhtä haastava ongelma kuin on DSmarkolla. Eli minun tapaus takalasi toimii ok. Puhallin lähtee puhaltamaan kun laittaa säätimen max-asentoon (on muuten automaatti ilmastointi) ottaa kyllä noin 30s ennen kun rupeaa puhaltamaan. Siinä tämän hetkinen diagnoosi muuten auto toimii hyvin. En usko että olisi maadoitus häikkää. Ohjain paneelin purin juuri säätö kiekko oli kunnossa.
Jos jollakulla olisi pistää kyseisestä kulkineesta puhaltimen sähkökuvia niin se olisi jo puoli voittoa


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Ja taas kyssäri xantian sisäpuhaltimesta!!
ViestiLähetetty: 29.01.2012 22:23 
Käyttäjän avatar

Viestit: 7490
Paikkakunta: Taipalsaari
deesu kirjoitti:
Puhallin lähtee puhaltamaan kun laittaa säätimen max-asentoon (on muuten automaatti ilmastointi) ottaa kyllä noin 30s ennen kun rupeaa puhaltamaan.
Eli puhaltimessa tuskin on mitään vikaa, keskitytään siis ohjauspuolelle. Ilmeisesti tarkoitat sitä viivettä, joka tapahtuu kylmäkäynnistyksen jälkeen, kun ilmastointi odottaa lämpöjen nousemista ja vaihtaa sitten tarvittaessa täydelle puhallukselle? Tehokivet simahtaneet? Mittaapas ne.


Liitteet:
Puhallin.jpg
Puhallin.jpg [ 41.37 KiB | Katsottu 4300 kertaa ]

VW Passat B7
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Ja taas kyssäri xantian sisäpuhaltimesta!!
ViestiLähetetty: 29.01.2012 23:22 

Viestit: 116
Minulla on tuo kaavio. Vaihdoin vasta uuden siilin, olisiko noin vuoden vanha. Meinasin huomenna kokeilla toista kunnostettua siiliä. En ole kyllä vaihtanut muita komponentteja. Jos muut komponentit vioittuu voisiko se aiheuttaa moista toimintahäiriötä?


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Ja taas kyssäri xantian sisäpuhaltimesta!!
ViestiLähetetty: 30.01.2012 01:14 
Käyttäjän avatar

Viestit: 7490
Paikkakunta: Taipalsaari
deesu kirjoitti:
Jos muut komponentit vioittuu voisiko se aiheuttaa moista toimintahäiriötä?
Tuosta kaaviosta katsomallahan se selviää. Itse en osaa elektroniikkaa oikeastaan yhtään, mutta näyttäisi siltä, että TDRV on ohjausjännite, joka määrää puhaltimen nopeuden. Vasen puoli piiristä on varattu täysnopeuskytkentään (trankku Q3 maattaa releen RY1, kun halutaan täysi vauhti --> CON3 maadottuu RY1:n sulkeutuvan koskettimen kautta). Täysnopeushan tuntuisi toimivan, joten keskitytään nyt piirin oikeaan puoliskoon.

Kun halutaan täyttä pienempi nopeus, tehdään se ajamalla trankkuja Q4 ja Q5 aktiivitilassa. CON3:lta tuleva puhallinmoottorin virta siis kulkee noiden trankkujen kautta maahan. Jos trankuista vähintään toinen kärähtää ja menee oikosulkuun (emitteriltä katodille), niin silloinhan mikään tuossa kytkennässä ei rajoita puhallinmoottorin virtaa, vaan se pyörii täydellä nopeudella. Jos taas molemmat trankut kärähtävät siten, että ne muuttuvat eristeiksi, ei puhallin pyöri muuten kuin RY1:n koskettimen ollessa suljettuna. Vaihtoehtoisesti kytkennässä voi olla myös muukin katkos (esim. kylmäjuotos), joka aiheuttaa saman ilmiön. Ja jos vain toinen trankku kärähtää näin, niin tuskin se toinen jaksaa yksinään hommaa pitkään hoitaa...

Kertokoot nyt vaikka joku elektroniikka-asentaja tai -insinööri, kuinka tuo oikeasti toimii. :roll:



VW Passat B7
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Ja taas kyssäri xantian sisäpuhaltimesta!!
ViestiLähetetty: 30.01.2012 20:12 

Viestit: 116
No siinähän se vika taas oli puhaltimen ohjausyksikössä (siili). Oisko taas trankut menny. Onneksi tuli viimeeksi tilattua ylimääräinen pari pitää huomenna vaihtaa. Saa nähdä onko nämä yhtään pitempi kestoiset otin virta kestoisuudeltaan 30A trankut.


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Ja taas kyssäri xantian sisäpuhaltimesta!!
ViestiLähetetty: 30.01.2012 20:52 

Viestit: 4467
Paikkakunta: Paimio
Laittaa sitten uudet hyvin, pinnat tasaiset, puhtaat, vain piirasvaa, tai vastaavaa. Kiinnitys hyvin, myös sähkönjohtokyvyn kannalta. Trankkuja tuhoaa mm. vähän raskaammin, hitaamminkin pyörivä flekti. Virta on normaalia isompi, jäähdytyskin huonompi. Myös jos sisäilmasuodatin jos tukkeessa. Tuo "siili" ei taida olla koostaan johtuen niitä tehokkaimpia lämmönhukkaajia. Niukinnaukin mitoitettu.


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Ja taas kyssäri xantian sisäpuhaltimesta!!
ViestiLähetetty: 30.01.2012 21:10 
Käyttäjän avatar

Viestit: 7490
Paikkakunta: Taipalsaari
Olikos noissa rungon kautta maayhteys? Jos näin, niin sitten sähköä johtavaa tahnaa väliin (samaa mitä kotimaisissa taajuusmuuttajissa laitetaan GTO:ihin vaikka). Ja muistetaan pyyhkäistä se lämmönjohdepinta vaikka karhunkielellä ennen asennusta. Jos on kiinnitys ihan ruuveilla, niin tasaisesti samaan momenttiin sitten.



VW Passat B7
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Ja taas kyssäri xantian sisäpuhaltimesta!!
ViestiLähetetty: 30.01.2012 21:53 
Käyttäjän avatar

Viestit: 235
Paikkakunta: Lempäälä
Kyllä se kontakti syntyy kiinnitysruuvienkin kautta vaikka piitahnaa käyttäisikin. Tähtiprikkoja kannattaa käyttää sekä ruuvinkannan että mutterin alla. Varmistuu sähköinen kontakti.
Raitisilmansuodatin kannattaa vaihtaa vuosittain. Tukkoinen suodatin haittaa sekin transistorien jäähdytystä.



-07 C4 Picasso
-04 Xsara Picasso "Moottorimuna"
Ex:
-02 C5 Break 2.0
-02 Xsara Picasso 2.0 HDI
-92 XM V6 Break
-96 XM 2,5 td Break
-89 XM 2.0i Berline
-00 Xantia Break Exclusive
-98 Xantia Break Business
Poissa
   
 
Näytä viestit ajalta:  Järjestä  
 Sivu 1/1 [ 8 viestiä ] 


Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 4 vierailijaa


Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]


Et voi kirjoittaa uusia viestejä
Et voi vastata viestiketjuihin
Et voi muokata omia viestejäsi
Et voi poistaa omia vestejäsi
Et voi lähettää liitetiedostoja.

Etsi tätä:
Hyppää: