Sivu 1/1
Kiertoilmauuni häröilee
Lähetetty: 02.01.2013 23:44
Kirjoittaja avbx
Tänään uunia käytettäessä uunin kiertoilmapuhallin ei lähtenyt päälle, paitsi kun lämpötila oli yli asetetun eli termostatti naksahti. Tutkin sulakkeet, josko joku vaihe olisi puuttunut. Sulakkeet oli ehjät (kiersin sulakkeet auki ja katsoin oikein läheltä) ja pöperöt tehtiin sitten ilman kiertoilmaa. Nyt tutkin sulakkeet uudestaan, ehjiltä näytti edelleen pääsulakkeita myöden. Kokeilin uunia, joka yllätys, yllätys toimi niinkuin pitikin. Kiertoilmapuhallin lähti välittömästi päälle. Kumma juttu, kun uunissa ei ole edes hydrauliikkaa. Onhan tuo vanha Upo, ikää jo 25 v. Termostaatin ei pitäisi nähdäkseni vaikuttaa tuohon puhaltimeen lainkaan, ainoastaan vastuksiin. vaiheissa vai nollassa katkos?
Re: Kiertoilmauuni häröilee
Lähetetty: 03.01.2013 00:43
Kirjoittaja Les Excentriques
Ax:n lämmityslaitteen puhallin ei toimi kovalla pakkasella, paitsi jos sen esilämmittää sisätilanlämmittimellä.
Arvaisin, että uunin puhaltimen laakerointi on päässyt siihen tilaan, että moottorille tuleva jännite ei riittänyt lepokitkan voittamiseksi, kun vastukset olivat päällä. Kun vastukset eivät enää olleet päällä, jännite nousi juuri riittävästi. Kokeile seuraavaksi pyöräyttää sormella ropelille alkuvauhtia

Re: Kiertoilmauuni häröilee
Lähetetty: 03.01.2013 02:56
Kirjoittaja avbx
Kokeiltu ihan ensimmäisenä, eivät auttaneet alkuvauhdit.
Re: Kiertoilmauuni häröilee
Lähetetty: 03.01.2013 11:42
Kirjoittaja laakeri
avbx kirjoitti:Tänään uunia käytettäessä uunin kiertoilmapuhallin ei lähtenyt päälle, paitsi kun lämpötila oli yli asetetun eli termostatti naksahti.
avbx kirjoitti:Termostaatin ei pitäisi nähdäkseni vaikuttaa tuohon puhaltimeen lainkaan, ainoastaan vastuksiin. vaiheissa vai nollassa katkos?
Jos siellä sattuu olemaan reilumpi rele tai ihan kontaktori, niin sen avautuessa voi heilahtaa jokin toinen kosketin sen verran, että jaksaakin puhallin lähteä päälle, erityisesti kun samalla saattaa jännite nousta jonkin verran, kun kuormaa tipahtaa reilusti pois. Oletko mitannut puhaltimen syöttöjännitteen termostatti sulkeutuneen vs. avautuneena? Minkäslaista reittiä puhaltimen sähkö tulee, perinteinen kiertokytkin uunin moodille vaan eikä muita koskettimia matkalla vai joku ihan muu?
Re: Kiertoilmauuni häröilee
Lähetetty: 03.01.2013 16:17
Kirjoittaja Les Excentriques
avbx kirjoitti:Kokeiltu ihan ensimmäisenä, eivät auttaneet alkuvauhdit.
Eikö palanut sormi

Re: Kiertoilmauuni häröilee
Lähetetty: 03.01.2013 20:16
Kirjoittaja avbx
Paloi. Tosin vain vähän. Kyllä sen mies kestää.

Re: Kiertoilmauuni häröilee
Lähetetty: 03.01.2013 22:09
Kirjoittaja Les Excentriques
avbx kirjoitti:Paloi. Tosin vain vähän. Kyllä sen mies kestää.

Osoitus evoluution puutteellisuudesta ainakin miesten kohdalla: Tulen keksimisestä lienee kohtuullisen pitkä aika, eikä vieläkään pystytä olemaan koskematta kuumiin esineisiin

Re: Kiertoilmauuni häröilee
Lähetetty: 03.01.2013 22:45
Kirjoittaja Harri126
Les Excentriques kirjoitti:avbx kirjoitti:Paloi. Tosin vain vähän. Kyllä sen mies kestää.

Osoitus evoluution puutteellisuudesta ainakin miesten kohdalla: Tulen keksimisestä lienee kohtuullisen pitkä aika, eikä vieläkään pystytä olemaan koskematta kuumiin esineisiin

Pahin lienee auton tupakansytytin.
Heti, kun se on lakannut olemasta punahehkuinen täytyy tumpata peukalo siihen ja todeta, että oli se kuuma vielä.
