Sivu 1/1

C5-I Ilma-annostimessa öljyä!

Lähetetty: 18.06.2009 08:21
Kirjoittaja kariseija11
Moikka! Kysytäänpä täältäkin onko samanlaista ongelmaa ollut muilla. Ilma-annostimen sisällä on oljyä ja sitä on tippunut alipainekellon akselilta lohkon päälle. Voisiko syynä olla alipainepumpun tiiviste tai ahtopaineen ohjausventtiili??? Kone on ollut jo pitkään tehottoman tuntuinen ja jarrukin normaalia kovemman tuntuinen. Auttakoon ken tietää tai arvaa, kaikki palaute on arvokasta! Kiitos!

Re: C5-I Ilma-annostimessa öljyä!

Lähetetty: 18.06.2009 20:57
Kirjoittaja RPekka
kariseija11 kirjoitti:Ilma-annostimen sisällä on oljyä ja sitä on tippunut alipainekellon akselilta lohkon päälle. Voisiko syynä olla alipainepumpun tiiviste tai ahtopaineen ohjausventtiili??? Kone on ollut jo pitkään tehottoman tuntuinen ja jarrukin normaalia kovemman tuntuinen.

Mikä on ilma-annostin? Alipainepumpussa saattaa jotain sanomista olla jos jarrutehostin on uupuneen oloinen. Kannattaa mitata pumpun tekemän alipaineen määrä. Ahtopaineen ohjausventtiili pelkästään päästää ilmaa sinne (alipaine)kellolle jolloin alipaine sieltä häviää. Öljyä sieltä ei voi tulla, ei venttililtä eikä turbosta.

Re: C5-I Ilma-annostimessa öljyä!

Lähetetty: 22.06.2009 22:06
Kirjoittaja kariseija11
Kiitos vastauksestasi RPekka! Ilma-annostin on se mötikkä, jonka kyljessä alipainekello sijaitsee. Merkkihuollossa kertoivat, ettei öljy siellä ilma-annostimessa ole vaarallista! Autossani on muuten 2.0 HDI moottori, unohtui alussa kertomatta. Jos joku tietää vastauksen öljyongelmaani niin olisin kiitollinen!