Sivu 1/1
C3:n keppivika
Lähetetty: 14.02.2014 21:48
Kirjoittaja xanpoke
Emännän C3-05 vaihdekeppi heiluu kuin lampaan käpälä. Vapaalle se vaihtaa,
jonkun ison vaihteen randomina, pakkia ei löydy. Mikä mahtaa olla pettänyt, en ole
alkanut tutkimuksia vielä. Ja tietenkin viikonloppuna tämän piti tapahtua kun
marmoritiski avataan vasta maanantaina ( herra Murphy asialla jälleen).
Re: C3:n keppivika
Lähetetty: 14.02.2014 22:08
Kirjoittaja idefix
Ajat idefixin

talliin ja tutkitaan alakautta mikä sitä lampaankäpälää heiluttaa. Äkkiä tulee mieleen sama ongelma kuin xantioissakin (välitanko irti) Pitkittäis suuntaine liike löytyy, mutta poikittainen (pakki) ei kytkeydy .
Re: C3:n keppivika
Lähetetty: 15.02.2014 09:26
Kirjoittaja excluxan00
C3:n vaihteensiirto on toteutettu vaijereilla. Eli voi olla että sieltä on vaijerinpää pompannut pois mihin idefix viittasi.
Siellä vaihteiston päällä on iso ja painava metalli "morkula" joka ilmeisesti keventää kepin liikettä. Joskus tullut vastaan tapaus josta tämän "morkulan" pultti on mennyt poikki ja jonka seurauksena se on kiilautunut vaihteensiirto mekanismien sekaan. Silloin tyyliin pakki ja joku vaihde eteenpäin oli käytössä. Hassu juttu sinänsä että kun sen otti kokonaan pois käytöstä (ei viitsinyt kaivaa katkennutta pulttia pois) niin mitään eroa ei huomannut vaihteensiirrossa.
Re: C3:n keppivika
Lähetetty: 15.02.2014 14:46
Kirjoittaja idefix
Saattaa olla, että joissain malleissa on vaijerit, mutta 2002-2004 tarjotaan perinteisellä tangoilla toteutettua vaihtoehtoa
https://www.avk.fi/sivut/varadetail.asp ... 90&lang=fi" onclick="window.open(this.href);return false;
Mallejahan on niin monia.
Re: C3:n keppivika
Lähetetty: 15.02.2014 14:50
Kirjoittaja Les Excentriques
excluxan00 kirjoitti:Siellä vaihteiston päällä on iso ja painava metalli "morkula" joka ilmeisesti keventää kepin liikettä. Hassu juttu sinänsä että kun sen otti kokonaan pois käytöstä (ei viitsinyt kaivaa katkennutta pulttia pois) niin mitään eroa ei huomannut vaihteensiirrossa.
Luultavasti kyseessä on vaihteensiirtomekanismin ominaistaajuuden muuttaminen, eli tietyllä kierrosnopeudella mekanismi saattaa rämistä tai muuten värähdellä ja painon lisäyksellä tämä kierrosnopeus saadaan käyttöalueen ulkopuolelle.
Re: C3:n keppivika
Lähetetty: 15.02.2014 15:02
Kirjoittaja idefix
Olen ihan utelias tietämään mikä xanpoken auton vaihteisto on kyseessä, tässä uudessakin linkissä näyttäis olevan perinteiset vivut kyseessä
https://www.avk.fi/fi/varaosamyynti/var ... sto-man-5v" onclick="window.open(this.href);return false;
Korostan etten tunne kolmosta niin hyvin, mutta ihan uteliaisuuttani haluaisin asiasta tietoa.
Re: C3:n keppivika
Lähetetty: 15.02.2014 17:07
Kirjoittaja idefix
Tommoset vissiin on ne vaijerit vai ? ne tulee niihin kahteen vipuun niinkö ?
http://www.ebay.com/itm/CITROEN-C3-02-0 ... 1181576519" onclick="window.open(this.href);return false;
Re: C3:n keppivika
Lähetetty: 15.02.2014 17:11
Kirjoittaja excluxan00
Saattaa olla, että joissain malleissa on vaijerit, mutta 2002-2004 tarjotaan perinteisellä tangoilla toteutettua vaihtoehtoa
https://www.avk.fi/sivut/varadetail.asp" onclick="window.open(this.href);return false; ... 90&lang=fi
Kyllä tuossa linkissä ainakin näkyy katkaistut vaijerit jotka ovat vielä laatikossa kiinni.
Kovasti sellaisilta näyttävät. Tuossa uudemmassa taitaakin olla vivuila toteutettu. Eli veikkaan kuitenkin että kysyjän autossa on vaijereilla toteutettu tuo vaihteensiirto.
Re: C3:n keppivika
Lähetetty: 15.02.2014 18:39
Kirjoittaja idefix
exclusan00 olet tismalleen oikeassa. Kun kattoo kuvaa oikein, niin osaa hahmottaa asian oikein. Taas tuli opittua jotain uutta.
Meneeköhän noitten vaijereitten toinen pää kovinkin hankalaan paikkaan jossain vaihdekepin alapuolella ? aattelen kysyjän tapausta esim, jos vaikka esim toinen vaijeri olisi poikki.
Re: C3:n keppivika
Lähetetty: 15.02.2014 18:46
Kirjoittaja Pasis
Kaapeli lienee oikeampi nimitys, kun sillä pitää myös työntää eikä pelkästään vetää.
Re: C3:n keppivika
Lähetetty: 17.02.2014 20:30
Kirjoittaja xanpoke
Vaijeri oli poikki. Marmoritiskiltä olisi saanut uuden tilaamalla hintaan 349€.
Sitrosella sama paketti 150€, kaupat tuli. Nyt vaihteet pelaavat moitteettomasti,
kiitokset patonkilaisille neuvoista. Suurkiitos Idefixille Sitrosen keikasta ja ripeästä
vaijeripaketin vaihtotyöstä, sillä työstä se kävi.

Re: C3:n keppivika
Lähetetty: 17.02.2014 21:30
Kirjoittaja Les Excentriques
xanpoke kirjoitti:Vaijeri oli poikki. Marmoritiskiltä olisi saanut uuden tilaamalla hintaan 349€.
Haute couture?

Re: C3:n keppivika
Lähetetty: 17.02.2014 22:50
Kirjoittaja xanpoke
Pardonnez moi, Les Excentriques, je ne comprends pas votre question.

Re: C3:n keppivika
Lähetetty: 17.02.2014 23:46
Kirjoittaja Les Excentriques
Hinnan perusteella täytyy olla kyseessä muodikas design-tuote, koska epäilen vahvasti valmistusmateriaalien olevan titaanipunosta kevlar-kuoressa tavanomaisempia.
Voitko liittää kuvia tuosta hämmästyksen aiheesta?
Re: C3:n keppivika
Lähetetty: 18.02.2014 11:12
Kirjoittaja xanpoke
Kuva hämmästyksen aiheesta on Idefixin aiemmassa viestissä (ebay).
Kyseessä täydellinen paketti, sisältäen vaihdevivun, se pitää kuvitella
kuvan alempien vaijerinpäiden jatkoksi. Materiaalit olivat: kiinnikkeet muovia,
vaijerit terästä, läpiviennit ja vaijerinkuoret muovia tai kumia, vaidevipu terästä.
Mitä tulee tämän "haute couture" tuotteen hinnoitteluun, jokin muu taho saa
luvan tehdä selvityksen siltä osin.

Re: C3:n keppivika
Lähetetty: 18.02.2014 17:51
Kirjoittaja xanpoke
Tässä varmemmaksi vakuudeksi kuvallista dokumenttia. Katkennut vaijeri
erottuu kuvasta. Ainoastaan tällaista pakettia oli tarjolla, irrallista vaijeria
ei ollut saatavilla. Lisäksi auto piti saada nopeasti työmatka-ajoon.
Re: C3:n keppivika
Lähetetty: 19.02.2014 01:12
Kirjoittaja Les Excentriques
Osakokonaisuuden laajuus tekee hinnan ymmärrettävämmäksi, mutta ei sitä, että vaijeria ei saa erikseen.
Re: C3:n keppivika
Lähetetty: 19.02.2014 01:21
Kirjoittaja xanpoke
Niinpä niin. Minulle olisi riittänyt lasillinen maitoa, mutta piti ostaa koko lehmä.
