Toissapäivänä meinasin lähteä MustaKuukalla kaupassa käymään, vaan koneen käynnistyksen jälkeen, kun putsailin laseja, alkoikin kuulua ptsiih auton alta, ja vihreä lätäkköhän sinne syntyi, kuskinpuolella B-pilarin kohdalle...
Sporttimoodi hydeactivesta päälle, edelleen suihkuaa, sitten jousitus ala-asentoon, ja edelleen vaan suihkuaa.. diagnoosina siis taakse menevä paineputki vuotaa, se korkeudensäätäjä-elukalle menevä siis.
Eilen Kuukka ramppien päälle, ja kurkkaamaan niitä putkia, ja siinä helmakotelon vieressähän menee 5-putkea, suojattu muovinläpyskällä, ja muoviläpyskän alta vuotaa.
aikaisemmin olin tarkastanut noi takapään putket, ja hyvin suojatuilta näyttivät, enpä vaan ollut tuota muovia irroittanut, ja sen alle kurkannut.
Eikä ollut ruoste-estokäsittelyn tehnyt kaverikaan sinne kurkannut / suoja-ainetta laittanut. Muovin päälle oli kyllä hyvä kerros massaa ruiskutettu.
Muovin alla putket olikin siis suojaamatta, ja kiinnikeidensä kohdista hankautunut maali pois, ja korroosio iskenyt. Ja se nipun keskimmäinen, juurikin takapäähän paineet tuova 3,5mm. putkihan se vuoti.
tänään siis sain aikaiseksi korjauspalan, ja laitettua sen paikalleen: n. 30cm. pätkä korroosion syömää putkea pois, "varastosta" pätkä vastaavaa putkea tilalle, 4kpl. junttureita, 2kpl. I-pala-jatkoa, (CX:stä), ja lainatulla hydeputkityökalulla paksunnokset putkiin, (toki juntturit ensin pujotettu putkiin, ja oikeinpäin).
Sitten vaan kupari tahnaa junttureihin, varsinkin juntturin ja putken väliin, kumitiivisteet paikoilleen ja putki kiinni, koekäyttö, että liitokset pitää, eikä muualta vuoda.
Hyvä Päivä.
