ealab kirjoitti:
Joo, tuo koukkuhomma ok. Kun tönkän akseli on noin paljon vääntynyt, niin se kertonee tönkän irtoamisesta ja putoamisesta.....Jos tönkkä/tukijalka olisi asennettu toisinpäin, ripustus edessä.......Olisiko tönkän akselin hitsauskohdalla ollut vaikutusta, kun hitsaus näyttäisi menneen läpi.
Jos tönkkä olisi tökännyt tiehen, niin sen akseli olisi poikki ja aisa mutkalla myös pystysuunnassa.
Aisantynkä on lisäksi melko varmasti vain irrotettu auton vetokytkimestä ja jätetty maahan. Tuo aisa on siis maassa oikeinpäin, eli sen yläpinta on näkyvissä. Tönkkä siis laskettaisiin alas kääntämällä se taaksepäin.
Kyllä se vetoaisan toinen puolikas on ensin katkennut ihan vedosta. Hitsaus on muuttanut aisan materiaalia ja aiheuttanut rajapinnan, josta särö on sitten lähtenyt liikkeelle.