Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]




 Sivu 1/2 [ 40 viestiä ]  Mene sivulle 1, 2  Seuraava
Kirjoittaja Viesti
 Viestin otsikko: ajotietokone ja autokamera Huutonetistä
ViestiLähetetty: 04.02.2013 15:17 
Käyttäjän avatar

Viestit: 2202
Paikkakunta: Laukaa
Onko kellään kokemusta tuollaisesta vikakoodinpoistaja-ajotietokone-yhdistelmästä? Tuolla loppuis tylsä ajaminen ja maisemien katselu kun olis koko ajan näyttöruudulla seurattavaa. ;)
Lainaa:
Ajotietokone reaaliaikaiseen moottorin seurantaan jolla voit myös lukea ja poistaa vikakoodeja. Erittäin helppo asentaa, laite kytketään OBD pistokkeeseen jonka jälkeen se on heti käyttövalmis. Laitteella voit seurata mm. veden lämpötilaa, akun jännite, imuilman paine, polttoaineen kulutusta, kiihtyvyys, jäähdytysnesteen lämpötila, happi-anturi tiedot ja paljon muuta. Näyttää myös reaaliaikaiset öljynkulutuksen

http://www.huuto.net/kohteet/ajotietoko ... ref=hm_vah


Tästä autokamerasta minulla onkin kokemusta. Ostin syksyllä tuollaisen kameran. Odotusaika oli miltei pari kk ennen kuin sain kameran. Se oli eksynyt matkalla jonnekin ja myyjä lähetti uuden tuotteen tilalle.
Kamera käynnistyy aina kun auton pistorasiaan tulee virtaa, eli auton käynnistyksen yhteydessä ja sammuu kun auton virrat sammutetaan.
Ompahan jotakin dataa esittää jos sattuu kolarointia tai muuta hässäkkää auton edessä.

Lainaa:
Huikealla autokameralla tallennat helposti ajon aikana näkyvät maisemat, ruuhkat ja myös vahingot! Ajokamera varustettu selkeällä 2.5" LCD näytöllä sekä liikkeentunnistimella
.
http://www.huuto.net/kohteet/autokamera ... /251664451



Citroen Bx 19 Millesime -92 aut., Bx 19 TZI farm -92.
Vw K70L -72 museorek., mopedi Crescent Topper -67 museorek., Yamaha 80 Ygs-1 -71 museorek.
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: ajotietokone ja autokamera Huutonetistä
ViestiLähetetty: 04.02.2013 18:30 
Käyttäjän avatar

Viestit: 3152
Paikkakunta: Nummela
tuollaisethan autokamerat ovat varsin yleisiä ulkomailla. Itse meinasin tilata tämmöisen: http://www.superkauppa.fi/true-hd-720p- ... sella.html
Tuo pimeäkuvaus on myös aika tärkeä ominaisuus ja kuvanlaatu on hyvä.



Black Van BX 1.9D -90 Megane 1.9dci -10
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: ajotietokone ja autokamera Huutonetistä
ViestiLähetetty: 05.02.2013 11:24 

Viestit: 9
ebaysta paljo halvemmalla. http://www.ebay.co.uk/itm/1280P-HD-2-5-LCD-NIGHT-VISION-CCTV-IN-CAR-DVR-ACCIDENT-CAMERA-Video-Recorder-/270851001986?pt=UK_In_Car_Technology&hash=item3f0ffa4e82


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: ajotietokone ja autokamera Huutonetistä
ViestiLähetetty: 05.02.2013 12:26 
Käyttäjän avatar

Viestit: 4073
Paikkakunta: Eteläkärki
eskere kirjoitti:
Ompahan jotakin dataa esittää jos sattuu kolarointia tai muuta hässäkkää auton edessä.
http://www.huuto.net/kohteet/autokamera ... /251664451
Kannattaa myös muistaa, mitä laki sanoo kuvaamisesta julkisilla paikoilla, ennenkuin alkaa tuota kerättyä dataa ainakaan poliisille esittelemään. Jos kamerasta löytyy kuvaa esim toisten kotipihoilta, siinä on äkkiä itsekin syytetyn penkillä epäiltynä salakatselusta tai vaikkapa laittoman henkilörekisterin pitämisestä.

Suomessa kun tuo yksityisyydensuoja on aika lailla tiukempi, kun monessa muussa maassa, jossa nuo kamerat ovat yleisiä.

Ja vaikka kuvaaminen olisikin sallittua, voidaan kuvamateriaalin julkaisemista jossakin tapauksessa pitää yksityiselämää loukkaavana tiedon levittämisenä, mikä taas on rangaistavaa. Oikeus ottaa kuva ei tarkoita samaa kuin oikeus julkaista kuva.

Esim. että tolppakameran kuvasta piilotetaan matkustaja(t) perustuu juurikin tuohon lakiin yksityisyyden suojasta.



"Pitäähän miehellä leluja olla..."
C5 2.0 HDi -11, Seat León eHybrid -21
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: ajotietokone ja autokamera Huutonetistä
ViestiLähetetty: 05.02.2013 12:38 

Viestit: 330
enpä laittaisi rahojani 20eur kameraan. Halpuuden voi selittää se, että prosessori on "hidas" kamerassa elikkä liikkuvan kuvan tallentaminen ajonopeuksista voi takkuilla ja pahasti. Optiikka on tod näk "halpa" ja ei toimi kuin tosi kirkkaassa valaistuksessa jos silloinkaan. Linssi voi aiheuttaa vääristymiä, jos on halpa. Esim. Go pro-kamerat maksaa sen 170-300eur, mutta eipä tarvitse valittaa laadusta ja toiminnasta.
Itsellä on "kallis" action kamera-setti tarjonnassa, pelaa hienosti niin äänen kuin videon tallennus ja liikkuva kuva ei töki. Lisäksi on gps-moduuli siinä, eli tallentaa ajonopeuden yms. aikaleima-tietoihin jos haluaa. Jälkikäteen voi katsella google mapsin läpi ajettua reittiä kartta/satelliitti pohjalla.


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: ajotietokone ja autokamera Huutonetistä
ViestiLähetetty: 05.02.2013 15:36 
Käyttäjän avatar

Viestit: 874
Paikkakunta: Uusikaupunki
eskere kirjoitti:
Näyttää myös reaaliaikaiset öljynkulutuksen

Meinaako tuo dieselöljyn kulutusta, vai onko esim. VAG -konsernin autoihin asennettu joku tarkempi seurantajärjestelmä suuren öljyhävikin vuoksi?



Xantia 1.8i, C5 2.0i, BX 16 TRS, BX 16 GTI
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: ajotietokone ja autokamera Huutonetistä
ViestiLähetetty: 05.02.2013 18:41 
Käyttäjän avatar

Viestit: 1128
Tuo öljynkulutus pisti kanssa silmään. Ja julkisella paikalla saa kuvata ihan rauhassa.



BX 1.9 Gti 16V, BX 1.6 Gti, Xantia 1.6i SX berline, C5 2.0 SX Break, Berlingo 1.6 Multispace
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: ajotietokone ja autokamera Huutonetistä
ViestiLähetetty: 05.02.2013 20:21 

Viestit: 5125
jarzi kirjoitti:


ei mitään kokemusta eikä käryä, mutta onkohan samoissa kuorissa erilaisilla megapikselimäärillä olevia laitteita, ainakin jossain nettikaupassa on kahden hintaisia samannäköisiä (tosin ärsyttävästi eivät yleensä kerro että kyseessä olisi vaikkapa 1,3 Mpikselin kamerakenno, vaan kertovat monin ylisanoin millä tarkkuudella talletetaan tiedostoja...)

Pelottava slogani on tolle^ ebay-kameralle :) "... You'll get the Quality you paid for."

Onko Eskerellä heittää omaa tai jonkun toisen videopätkää, millaista laatua voi odottaa hieman hämärämmässä valossa?

[Edit: oikeastaan piti tota toista eli OBD ajotietokonetta kommentoida]
Eivät oikein selvästi kerro minkä laitteen saa ja melko epäselvä koneen kääntämä sepustus ominaisuuksista (onko vaikka V-Checker A501, siihen viittaisi vaikka kuvan lisäksi tuo öljynkulutus-juttukin on kai väärin jo englanniksikin "real time oil consumption," http://www.xcar360.com/v-checker-a501-m ... puter.html)


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: ajotietokone ja autokamera Huutonetistä
ViestiLähetetty: 05.02.2013 21:52 
Käyttäjän avatar

Viestit: 4073
Paikkakunta: Eteläkärki
avbx kirjoitti:
Ja julkisella paikalla saa kuvata ihan rauhassa.
Niin saa. Ihan perustuslain mukaankin. Kyse olikin siitä, kenelle niitä kuvia esittelee.

Kannattaa myös muistaa, että jo toisessa autossa olevien matkustajien kuvaaminen voikin olla jo yksityisyydensuojan rikkomista. Tai vaikkapa toisen kotipihan kuvaaminen. Samoin liikenteessä kuvattujen videoiden laittamista vaikkapa Youtubeen kannattaa harkita tarkkaan.

Ja jos oikein haluaa kokeilla perustuslaillisia oikeuksiaan, voi seuraavan kerran Helsingissä käydessään käydä kuvaamassa suurlähetystöjen porttivahteja... ;)



"Pitäähän miehellä leluja olla..."
C5 2.0 HDi -11, Seat León eHybrid -21
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: ajotietokone ja autokamera Huutonetistä
ViestiLähetetty: 05.02.2013 21:57 
Käyttäjän avatar

Viestit: 3152
Paikkakunta: Nummela
tuollaisen kameran ideana on enemmänkin todeta syyllinen vahinkotilanteessa,ei tulisi mieleenkään julkaista materiaalia



Black Van BX 1.9D -90 Megane 1.9dci -10
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: ajotietokone ja autokamera Huutonetistä
ViestiLähetetty: 05.02.2013 22:04 
Käyttäjän avatar

Viestit: 2821

Profiili ICQ
Go Pro tuli hommattua rata-videoiden kuvaamiseen. Aion kyllä käyttää myös muuhun kuvaamiseen itä naapurin liikenteessä.


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: ajotietokone ja autokamera Huutonetistä
ViestiLähetetty: 05.02.2013 22:13 

Viestit: 5125
Julkaisemisen lisäksi kuvaaminenkin voi olla laitonta: Auto julkisella paikalla, no juu saa kuvata, mutta auton sisätilat kuuluukin osittain kotirauhan piiriin, eli milläs kuvaat autoa ilmat että ihmisiä näkyy ikkunasta (mutta ei se ihan varmaa tai selkeää ole, tästä auton sisätilojen kuulumisesta Suomessa kotirauhan piiriin lienee kahtalaista tulkintaa oikeusistuimissa)


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: ajotietokone ja autokamera Huutonetistä
ViestiLähetetty: 05.02.2013 23:23 
Käyttäjän avatar

Viestit: 221
Paikkakunta: Kajjaani
Niin auto julkisella paikalla, voisikin kysyä että asutko autossa???
"Tai vaikkapa toisen kotipihan kuvaaminen" juu google maps tyypithän ovat kysyneet kaikilta joiden pihaa ovat kuvanneet.
Sitten vielä melkein suora lainaus lakitekstistä:
Valokuvaaminen julkisella paikalla on sallittu. Kuvaamisen ei tarvitse pyytää keneltäkään lupaa. Kuvauskohteelta ei tarvitse pyytää lupaa. Julkiseksi paikoiksi katsotaan kaikki sellaiset alueet joihin jokaisella on mahdollisuus vapaasti päästä. Julkisia paikkoja ovat rautatieasemat, kauppakeskukset, lentoasemat, metroasemat, torit, kaupat, rannat ja puistot jne.
Jotta teko olisi kiellettyä ja salakatselua, teon pitää kohdistua henkilöön. Henkilön tulee olla erityisessä paikassa, kuten kotirauhan piirissä tai julkisrauhan piirissä (virastot, tuotantolaitokset, toimistot jne) ja kyseisten paikkojen tulee olla yleisöltä suljettuja ja kuvaamisen tulee tapahtua yksityisyyttä loukaten.
Tulkitkoon tuon jokainen niinkuin haluaa, minä tulkitsen sen kuitenkin niin että kuvaan edelleenkin julkisilla paikoilla niinpaljon kuin muistikorteissa tilaa riittää ja jos se lopuu siirrytään perinteiseen filmikameraan :lol:
Suurin kysymyshän loppujen lopuksi kuitenkin on julkaistaanko niitä kuvia


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: ajotietokone ja autokamera Huutonetistä
ViestiLähetetty: 09.02.2013 00:43 
Käyttäjän avatar

Viestit: 2202
Paikkakunta: Laukaa
Tässä Olli_o:lle ja muille Huutonetin halpiskameralla kuvattua materiaalia kirkkaassa päivänvalossa
http://www.youtube.com/watch?v=g3VKkdur ... e=youtu.be

Tässä kuvausta yöaikaan
http://www.youtube.com/watch?v=IV6MD9nk ... e=youtu.be

Eihän kuvan laatu kalliille kameroille pärjää, mutta tarvittaessa saa noistakin jotain tarkastettua.



Citroen Bx 19 Millesime -92 aut., Bx 19 TZI farm -92.
Vw K70L -72 museorek., mopedi Crescent Topper -67 museorek., Yamaha 80 Ygs-1 -71 museorek.
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: ajotietokone ja autokamera Huutonetistä
ViestiLähetetty: 09.02.2013 09:46 
Käyttäjän avatar

Viestit: 3152
Paikkakunta: Nummela
Kyllä tuo tarkkuus riittää vallan mainiosti. eihän näillä tosiaan mitään leffaa ole tarkoitus kuvata vaan vahinkotilanteessa todistaa tapahtumien kulun.



Black Van BX 1.9D -90 Megane 1.9dci -10
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: ajotietokone ja autokamera Huutonetistä
ViestiLähetetty: 09.02.2013 14:03 
Käyttäjän avatar

Viestit: 1709
Paikkakunta: Kuopio
Onko havaintoa edullisesta kamerasta jota voisi käyttää auton valvontaan parkissa? Eli kamera joka kuvaisi mieluiten 360 astetta ympäriinsä, ja ottaisi kuvan jos havaitsee liikettä auton ympärillä. Uskaltaisi jättää auton turvallisin mielin automarketin parkkipaikallekin hakattavaksi jos olisi saumaa saada selville kuka aiheutti kylkeen lommon ovellaan.



C5 HDi 240 Tourer
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: ajotietokone ja autokamera Huutonetistä
ViestiLähetetty: 09.02.2013 15:12 
Käyttäjän avatar

Viestit: 644
Paikkakunta: Vaasa
Xantippa kirjoitti:
Onko havaintoa edullisesta kamerasta jota voisi käyttää auton valvontaan parkissa? Eli kamera joka kuvaisi mieluiten 360 astetta ympäriinsä, ja ottaisi kuvan jos havaitsee liikettä auton ympärillä. Uskaltaisi jättää auton turvallisin mielin automarketin parkkipaikallekin hakattavaksi jos olisi saumaa saada selville kuka aiheutti kylkeen lommon ovellaan.

Halvempaa ja toimivampaa on jättää auto kauemmas parkkiin, ne ovenkolhijat haluavat mahdollisimman lähelle marketin ovea.



1991 XM 24V, 1964 Peugeot 404 SL
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: ajotietokone ja autokamera Huutonetistä
ViestiLähetetty: 09.02.2013 15:19 

Viestit: 3655
Palloidiootti kirjoitti:
Halvempaa ja toimivampaa on jättää auto kauemmas parkkiin, ne ovenkolhijat haluavat mahdollisimman lähelle marketin ovea.

Totta! Olen säästynyt näiltä lommoilta juuri sen vuoksi. Yleensä jätän auton ruutuun, jossa on molemmin puoli tyhjä ruutu, vaikka ei ne palatessani ole aina enää tyhjiä. Toisinaan vaikka jättäisi auton tyhjälle parkkipaikalle, palatessa ainakin toiseen viereiseen ruutuun on ilmestynyt auto, ja koko muu iso parkkialue on tyhjä.


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: ajotietokone ja autokamera Huutonetistä
ViestiLähetetty: 09.02.2013 15:50 

Viestit: 1590
Paikkakunta: Tampere
Toisinaan vaikka jättäisi auton tyhjälle parkkipaikalle, palatessa ainakin toiseen viereiseen ruutuun on ilmestynyt auto, ja koko muu iso parkkialue on tyhjä.

Joo näin käy aina anakin minulle ja se toinen auto pysäköi mahdollisimman lähelle vaikka tilaa olisi ilmeisesti fanittavat citikoita. ;) ;)



C5 1,8 Break -03 Peugeot Expert TD -00 Honda GL1800 -08 edesmenneet 2CV4 -72 2CV6 -82 Peugeot Satelis 500 -08
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: ajotietokone ja autokamera Huutonetistä
ViestiLähetetty: 09.02.2013 19:22 
Käyttäjän avatar

Viestit: 7490
Paikkakunta: Taipalsaari
kaselin kirjoitti:
Toisinaan vaikka jättäisi auton tyhjälle parkkipaikalle, palatessa ainakin toiseen viereiseen ruutuun on ilmestynyt auto, ja koko muu iso parkkialue on tyhjä.
On loogisempaa täyttää parkkipaikka järjestelmällisesti rivejä kasaamalla kuin epämääräisesti ripotellen, vaikka ruudut olisivatkin merkittyjä.



VW Passat B7
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: ajotietokone ja autokamera Huutonetistä
ViestiLähetetty: 09.02.2013 19:33 

Viestit: 330
Xantippa kirjoitti:
Onko havaintoa edullisesta kamerasta jota voisi käyttää auton valvontaan parkissa? Eli kamera joka kuvaisi mieluiten 360 astetta ympäriinsä, ja ottaisi kuvan jos havaitsee liikettä auton ympärillä. Uskaltaisi jättää auton turvallisin mielin automarketin parkkipaikallekin hakattavaksi jos olisi saumaa saada selville kuka aiheutti kylkeen lommon ovellaan.


Alkaa tuollainen kamera maksamaan 90-300eur, vaatii erillisen virtalähteen ja erillisen tallennusmedian JA pitäisi asentaa auton ulkopuolelle jotta liiketunnistin toimisi luotettavasti. Eli "google-auto" tulisi sun autosta :) Hanki jostain kameran kuoret ja laita ne autoon tai ulkopuolelle, niin menee täydestä 95% vandaaleista, rikkovat tai pöllivät kameran :)


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: ajotietokone ja autokamera Huutonetistä
ViestiLähetetty: 09.02.2013 20:12 

Viestit: 3655
laakeri kirjoitti:
täyttää parkkipaikka järjestelmällisesti rivejä kasaamalla kuin epämääräisesti ripotellen, vaikka ruudut olisivatkin merkittyjä.

Minä halua kyllä pitää etäisyyttä muihin, koskee sekä autoja että ihmisiä! Tarvitsen ihan kunnon reviirin. Jos on tilaa, niin onko PAKKO tulla ihan viereen, varsinkin kun olen jättänyt auton vähän kauemmas ovesta? Vai hakeeko ne muut turvallisuuden tunnetta toisista?


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: ajotietokone ja autokamera Huutonetistä
ViestiLähetetty: 09.02.2013 21:07 
Käyttäjän avatar

Viestit: 7490
Paikkakunta: Taipalsaari
Lemon kirjoitti:
Minä halua kyllä pitää etäisyyttä muihin, koskee sekä autoja että ihmisiä! Tarvitsen ihan kunnon reviirin. Jos on tilaa, niin onko PAKKO tulla ihan viereen, varsinkin kun olen jättänyt auton vähän kauemmas ovesta? Vai hakeeko ne muut turvallisuuden tunnetta toisista?
Järjestelmällisellä täytöllä saadaan monessa tapauksessa käytettävissä oleva tila täytettyä mahdollisimman tehokkaasti. Ei tietenkään pitäisi vaikuttaa tuon taivaallista silloin, kun on merkityt ruudut, mutta helpostihan sen sitten tekee ruuduillakin niin, kun on tottunut muuallakin tekemään. Ja toki usein pysäköidään mieluusti kauemmas ovesta, koska yleensä oven eteen on hankalampi ajaa kuin parkkipaikan laidoille ja oven edessä on paljon jalankulkijoita väisteltäväksi.



VW Passat B7
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: ajotietokone ja autokamera Huutonetistä
ViestiLähetetty: 09.02.2013 21:30 

Viestit: 3655
Haa kuka haluaa aina olla järjestelmällinen? Emmää ainakaan :lol: Jos on paljon tyhjää tilaa niin parkkeeraan mihin haluan ja muut pysykööt kaukana


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: ajotietokone ja autokamera Huutonetistä
ViestiLähetetty: 09.02.2013 21:41 

Viestit: 1590
Paikkakunta: Tampere
järjestelmällistä ja järjes..... paskat jos kerran jättää autonsa parkkipaikan tyhjään osaan joka on todella etäällä kaupan ovista ja tilaa jokapuolella autoa(vaikka on ruudut) niin miksi tarvii tupata "kylkeen kiinni" kysyn vaan? :x



C5 1,8 Break -03 Peugeot Expert TD -00 Honda GL1800 -08 edesmenneet 2CV4 -72 2CV6 -82 Peugeot Satelis 500 -08
Poissa
   
 
Näytä viestit ajalta:  Järjestä  
 Sivu 1/2 [ 40 viestiä ]  Mene sivulle 1, 2  Seuraava


Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 4 vierailijaa


Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]


Et voi kirjoittaa uusia viestejä
Et voi vastata viestiketjuihin
Et voi muokata omia viestejäsi
Et voi poistaa omia vestejäsi
Et voi lähettää liitetiedostoja.

Etsi tätä:
Hyppää: