Mainiota - kaunis kiitos kommentoijille!
Akku on uudehko, en siis usko, että sen jännite olisi vain laturin varassa joutokäynnillä. Kuulostaa myös erittäin uskottavalta, että Immo ei koskaan sammuttaisi moottoria, algoritmi toiminee vain systeemin herätessä.
Silloin muutamaan samanlaiseen kytimen nostoon liittyvää sammumista selittäisi ECUn - tai jonkun muunkin? - käyttöjännitteen katkeaminen.
Johtosarjaa kyselin siksi, että intuitio vinkkasi kytkinpolkimen noston osuvan jotenkin BSI:lle menevään johtosarjaan. Nyt kun muistelen sammumisia, olin ekassa erittäin hämmästynyt että miten saan dieselin sammutettua kytkimen nostolla - sen verran harvinainen tapahtuma. Eikä harvinaisuus selity sillä että käyttöautona on vuosia ollut automaatti

Joo, ja viimeinen sammuminen oli parkkipaikasta lähtö alamäkeen. Siis moottorin heilahtaminen ei tunnu todennäköiseltä - mutta toisaalta, kaikissa taisi sammuminen tapahtua peruutukseen lähtiessä!
Mutta, SVC, josko saat esiin BSIn ja ECUn johtosarjan ja pinnit, niin loistavaa! Valmistenro VF7 DC RHZB 76 03 70 97.
Risto