|
Kirjoittaja |
Viesti |
Wesa
|
Viestin otsikko: Re: Tunnetut Citikka-ihmiset Lähetetty: 26.03.2016 12:40 |
Viestit: 1332 Paikkakunta: Järvenpää
|
Ausseilla varsin kattava lista julkkiksista http://www.aussiefrogs.com/forum/citro% ... esent.htmlTuolta hauskana poimintana Francis Ford Coppola:"I love the smell of LHM in the morning.."
Liitteet: |

C__Data_Users_DefApps_AppData_INTERNETEXPLORER_Temp_Saved Images_Francis Copalla DS.JPG [ 52.47 KiB | Katsottu 11189 kertaa ]
|
Xantia Activa Tct -96 CX 20 TRE -88 -> 22i projekti, CX 25 Prestige -84 GS X3 ZEV-projekti, C5 2.2 HDI 170 -08 XM V6 A. -95 C6 2.7 HDi
|
|
|
|
 |
Amppman
|
Viestin otsikko: Re: Tunnetut Citikka-ihmiset Lähetetty: 28.03.2016 11:25 |
Viestit: 221 Paikkakunta: Kajjaani
|
Lemon kirjoitti: Mitä tarkoittaa "tunnettu"? Noista luetelluista nimistä suurin osa oli mulle täysin vieraita, no totta kai tunnen Salmen Jorman, mutta onko hän "tunnettu"? Ja Veltto Virtasen nimen olen myös kuullut samoin kuin M.A.Nummisen. Mää tunnen n. 20 ihmistä, ja lähes kaikilla on Citikka... He ovat mulle tunnettuja.  Juurikin näin. maasturisti kirjoitti: Lemon kirjoitti: Mitä tarkoittaa "tunnettu"? No se tietenkin tarkoittaa että ao henkilö on saanut vähintään oman viisiminuuttisensa auringossa ja ollut ohikiitävän hetken julkkis omassa genressään Itsekkin kuulun tähän sarjaan, nykyään minut sekoitetaan eräseen Kajaanilaiseen muusikkoon, Lisätään listaan Ari Sitronen hän jos kuka on kuuluisa Citikka-ihminen
|
|
|
|
 |
JUKE
|
Viestin otsikko: Re: Tunnetut Citikka-ihmiset Lähetetty: 28.03.2016 15:53 |
Viestit: 266 Paikkakunta: Suomussalmi
|
Risto Matti Ratialla Cactus ja Robinilla DS3.
2CV vm.-70, Aircross vm.-19 ,ex C4 vm.-16, Cactus vm-14 ex, C5 vm.08, BX vm-90 TZI, BX GT projekti,ex C5, ex C-crosser ,ex XM, ex Jumpy, ex Xsara, Kawasaki 1500 Classic Custom
|
|
|
|
 |
Cikatti
|
Viestin otsikko: Re: Tunnetut Citikka-ihmiset Lähetetty: 28.03.2016 23:50 |
Viestit: 5854 Paikkakunta: Tuusula
|
Lemon kirjoitti: Mitä tarkoittaa "tunnettu"? Noista luetelluista nimistä suurin osa oli mulle täysin vieraita, no totta kai tunnen Salmen Jorman, mutta onko hän "tunnettu"? Ja Veltto Virtasen nimen olen myös kuullut samoin kuin M.A.Nummisen. Mää tunnen n. 20 ihmistä, ja lähes kaikilla on Citikka... He ovat mulle tunnettuja.  No Jortsu on kuuluisa ympäri Maapalloa, aidosti. MA ja varsinkaan Veltto eivät ole maailmankuuluja. Mun nimi kuuluisiin Citikka-ihmisiin on Jeroen Cats. RIP!
Honda Valkyrie F6C, Plymouth Fury Custom Suburban ja Pontiac Firebird Trans Am.
|
|
|
|
 |
ds-jekkeri
|
Viestin otsikko: Re: Tunnetut Citikka-ihmiset Lähetetty: 29.03.2016 17:37 |
Viestit: 2666
|
No joo. Olihan Breznevillä Citroen SM, samoin kuin Idi Aminilla. Ranskan presidentit ennen tätä viimeistä kommunistia ovat olleet melko lailla kaikki Citroen-miehiä, De Gaulle selvisi murhayrityksestä DS:n jousituksen takia. Useimpien kuuluisuuksien valinta on ollut Citroen SM, tai DS. Joku on kehdannut esiintyä peltipuskuri-CX:ssäkin, ihan presidenttitasolla. Mutta XM-kuuluisuuksia on vähän... Auto kuuluisuuden asteen mukaan, niinhän se on. Jos taas kysytään Suomen sisäisistä kuuluisuuksista, niin pieni maa pienet kalat. Voihan niitä Veltto Virtasia listata, joo. Missä piireissä kuuluisa? Big brotheria ja seiskaa lukevien piireissä? Musiikkipiireissä? Globaaleissa keksijäpiireissä? Eri nimet eri ihmisille juu. Mutta tuon kuitenkin oman esitykseni asiaan. Tällä hetkellä venäjän viidenneksi kuuluisin ihminen kansainvälisesti, Anastasija Kvitko: Liitteet:
kvitko.jpg [ 59.38 KiB | Katsottu 10686 kertaa ]
Kyseessä siis instagram-julkkis jolla lienee tällä hetkellä paras ja naisellisin vartalo näistä kumijulkkiksista. Poseerausasennot ja vaatetus ovat innoittaneet miljoonien seuraajakunnan kattelemaan tuon naisen vyötäröä ja persettä. Ei sitä pidä hävetä ja peitellä, se on normaalia miehistä toimintaa olla kiinnostunut naisellisista muodoista, samaan vaistoonhan DS-sitikkakin vetoaa. Tuo bimbo on ilman muuta kuuluisampi kuin yksikään suomalainen ihminen nyt, ennen (poislukien Räikkö/Litma/Häkkinen), tai koskaan tulevaisuudessakaan. No, eiköhän tämä tästä teemasta riitä tällä kertaa.
Miehellä on elämässään yksi suuri valinta; harrastaako huonoja naisia vai huonoja autoja.
|
|
|
|
 |
betaromeo
|
Viestin otsikko: Re: Tunnetut Citikka-ihmiset Lähetetty: 29.03.2016 18:19 |
Viestit: 2162
|
Nyt kun tätä itsetuntoa on koitettu kohottaa oikein urakalla täällä, niin koitetaan taas palautua maan pinnalle. Koittakaapa miettiä, kuka näistä globaalisti tunnetuista, on oikein omalla rahalla ostanut oman Citikan saati sitten oikein pitänyt ajo-autonaan? Taitavat olla aika vähissä ja Jay Leno ehkä ainoa, joka halunnut SM:n yli 200 todella harvinaisen autonsa joukkoon. Suomen mittakaavassa saattaisi olla aika hiljaista myös uusien Citikoiden myymälässä, jos eivät menisi yritysautoiksi? Varmasti friikkejä löytyy, jotka haluavat harrastaa käyttöauton kanssa, mutta tuskin omia rahojaan on monikaan sijoittanut esim. uuteen C6:n ja halunnut niitä kaikkia murheita mitä niissäkin ollut ostaa itselleen, vaan joku muu sieltä taustalta löytyy maksamasta ja jos on niin tehnytkin, niin saattaa olla mieli apea, kun sitä alkanut vaihdattelemaan Vehon saksalaiseen vastineeseen?
BX16Valve88 C5V6-02 CEE-5 C62.7Hdi06ja07 CX2000 Pallas-79 CX25Prestige-87,Turbo-87 4xD-malli68 Pallas,DSuper70,DS23IE73,D-Super5-74 Dyane4-72 museo,2CV4-74 GSA Spesial-83aj.13tkm museo Jumpy2.0Hdi 80kw pitkä XM V6 12V 156tkm,2.0iBreakY4-96 ZX1.9Vol-92 ym.
|
|
|
|
 |
Cikatti
|
Viestin otsikko: Re: Tunnetut Citikka-ihmiset Lähetetty: 30.03.2016 00:29 |
Viestit: 5854 Paikkakunta: Tuusula
|
betaromeo kirjoitti: Nyt kun tätä itsetuntoa on koitettu kohottaa oikein urakalla täällä, niin koitetaan taas palautua maan pinnalle. Koittakaapa miettiä, kuka näistä globaalisti tunnetuista, on oikein omalla rahalla ostanut oman Citikan saati sitten oikein pitänyt ajo-autonaan? Taitavat olla aika vähissä ja Jay Leno ehkä ainoa, joka halunnut SM:n yli 200 todella harvinaisen autonsa joukkoon. Suomen mittakaavassa saattaisi olla aika hiljaista myös uusien Citikoiden myymälässä, jos eivät menisi yritysautoiksi? Varmasti friikkejä löytyy, jotka haluavat harrastaa käyttöauton kanssa, mutta tuskin omia rahojaan on monikaan sijoittanut esim. uuteen C6:n ja halunnut niitä kaikkia murheita mitä niissäkin ollut ostaa itselleen, vaan joku muu sieltä taustalta löytyy maksamasta ja jos on niin tehnytkin, niin saattaa olla mieli apea, kun sitä alkanut vaihdattelemaan Vehon saksalaiseen vastineeseen? Mietein kyllä pitkään ymmärsinkö Betaromeon tekstiä mutta lopulta ymmärsin. Minustakin on tullut terve. En huoli enää >>:a käyttöautoksi. Ja tiedän mistä puhun sillä vanha >>:n oli käyttiksenä lähes 25 vuotta. Tuloksena oli käyttisvuosista se että nyt osaan arvostaa hyvää alustaa joka muutamassa Citikassa on ja sain järkyttävän hyvän koulutuksen hankalaan tekniikkaa ja kovin paljon ennakkoluulotonta asennetta.
Honda Valkyrie F6C, Plymouth Fury Custom Suburban ja Pontiac Firebird Trans Am.
|
|
|
|
 |
xanpoke
|
Viestin otsikko: Re: Tunnetut Citikka-ihmiset Lähetetty: 30.03.2016 01:12 |
Viestit: 509 Paikkakunta: NAKKILA
|
Jekkerin bongaamasta slaavilaisesta kaunottaresta tuli mieleen kysymys:"Kumpi antaa pehmeämmän "kyydin", kaunotar vai sitikka"? 
|
|
|
|
 |
JUKE
|
Viestin otsikko: Re: Tunnetut Citikka-ihmiset Lähetetty: 30.03.2016 07:49 |
Viestit: 266 Paikkakunta: Suomussalmi
|
Kyllä veikkaisin ,että sitikkaa antaa pehmeämmän kyydin mutta kaunotar voi aiheuttaa miehelle nestevuotoja vaikka kyyti ei niin pehmyttä olisikaan.
2CV vm.-70, Aircross vm.-19 ,ex C4 vm.-16, Cactus vm-14 ex, C5 vm.08, BX vm-90 TZI, BX GT projekti,ex C5, ex C-crosser ,ex XM, ex Jumpy, ex Xsara, Kawasaki 1500 Classic Custom
|
|
|
|
 |
aaltopelti_fun
|
Viestin otsikko: Re: Tunnetut Citikka-ihmiset Lähetetty: 31.03.2016 00:04 |
Viestit: 568 Paikkakunta: Akaa
|
No lisätään tähän vielä, että minulla on tallessa 1952 B11 -raato, joka on Korpivaaran todistuksen mukaan toimitettu uutena taiteilija Kauko Käyhkölle (Kipparikvartetti, Dallape-orkesteri...). En tosin osaa sanoa, oliko Kauko Käyhkö mitenkään "Citikka-ihminen" vai hankkiko vain muuten uuden auton - minkä tahansa 
.~___~. {[___]} {°/^\°} {/_^_\} "Hyviä on vähän, pahoja vielä vähemmän, mutta meitä siunatusti hulluja laskematon määrä" - Aapeli. HY, C5 2.2 hdi Break, BX GT, Berlingo, BX Van "GT", B11 proj. ja C4 2.0 16V:n yksinhuoltajuus
|
|
|
|
 |
betaromeo
|
Viestin otsikko: Re: Tunnetut Citikka-ihmiset Lähetetty: 31.03.2016 06:42 |
Viestit: 2162
|
Tämä on oikeastaan hyvinkin mielenkiintoinen ilmiö, miten me ihmiset suhtaudutaan, jonkin tunnetun ihmisen ennen omistamaan asiaan? On sitten kyseessä asunto, auto, tai vaikka purkka. Antaako se meille vapauden rakentaa mielikuvituksessamme tarinan sen ympärille, vai haluammeko saada nostetta omaan elämäämme koskettamalla samaa esinettä? Puhutaan huikeista summista, mitä olemme valmiita maksamaan siitä tiedosta tai tunteesta. Esim. paavin Harley-Davidson myytiin huutokaupassa 210000 ja vastaavan metallimöykyn ilman historiaa, olisi saanut 25000 dollarilla. Britney Spears:in käytetystä purkasta on maksettu 14000 dollaria! Epäilemättä aaltopelti_fanin B11 on pelkästään dokumenttien perusteella arvokkaampi, kuin vastaava raato muuten? On tämä ihmisen mieli vaan niin kovin arvoituksellinen! 
BX16Valve88 C5V6-02 CEE-5 C62.7Hdi06ja07 CX2000 Pallas-79 CX25Prestige-87,Turbo-87 4xD-malli68 Pallas,DSuper70,DS23IE73,D-Super5-74 Dyane4-72 museo,2CV4-74 GSA Spesial-83aj.13tkm museo Jumpy2.0Hdi 80kw pitkä XM V6 12V 156tkm,2.0iBreakY4-96 ZX1.9Vol-92 ym.
|
|
|
|
 |
rundvik
|
Viestin otsikko: Re: Tunnetut Citikka-ihmiset Lähetetty: 28.06.2016 07:23 |
Viestit: 884 Paikkakunta: Naantali
|
|
|
|
 |
D-rak-mies
|
Viestin otsikko: Re: Tunnetut Citikka-ihmiset Lähetetty: 28.06.2016 22:21 |
Viestit: 28 Paikkakunta: Vantaa
|
TV-kasvo Peter Nyman vastaanotti Vantaan Veholla uuden Xsaran, ovilukua en muista enkä enää vuottakaan; toinen kasvo, Ben Furman ajeli vv. 2004-5 tietämillä Citroen C4 Coupella.
Irti leikattavat VIIKSET on edullisin tapa naamioitua...ja kaksoisagentille tuplaviikset.
|
|
|
|
 |
ds-jekkeri
|
Viestin otsikko: Re: Tunnetut Citikka-ihmiset Lähetetty: 03.09.2016 09:01 |
Viestit: 2666
|
Jotenkin niin rupesi vistottamaan tuo juttu tuosta jostain Ropinista ja hänen pikkusitikastaan joka on nyt vaihtunut bemariin, että pitää keskittyä positiiviseen. Aikaisemmin tässä ketjussa mainitsemani Venäjän viidenneksi tunnetuin henkilö: http://www.dailymail.co.uk/femail/artic ... -body.htmlKvitko on sitä mitä tämän päivän naisen pitää olla. Lempeä, feminiininen ja reuhakka kori. Yli 4 miljoonaa instragram-seuraajaa ja käppyrät näyttävät että ensi vuoden helmikuussa on seuratumpi kuin isoperse-kardashian. Niin - ja ajaa Citroen DS:llä, 1971-vuosimallilla. Mehukepillä...
Miehellä on elämässään yksi suuri valinta; harrastaako huonoja naisia vai huonoja autoja.
|
|
|
|
 |
betaromeo
|
Viestin otsikko: Re: Tunnetut Citikka-ihmiset Lähetetty: 03.09.2016 09:36 |
Viestit: 2162
|
ds-jekkeri kirjoitti: Jotenkin niin rupesi vistottamaan tuo juttu tuosta jostain Ropinista ja hänen pikkusitikastaan joka on nyt vaihtunut bemariin, että pitää keskittyä positiiviseen. Aikaisemmin tässä ketjussa mainitsemani Venäjän viidenneksi tunnetuin henkilö: http://www.dailymail.co.uk/femail/artic ... -body.htmlKvitko on sitä mitä tämän päivän naisen pitää olla. Lempeä, feminiininen ja reuhakka kori. Yli 4 miljoonaa instragram-seuraajaa ja käppyrät näyttävät että ensi vuoden helmikuussa on seuratumpi kuin isoperse-kardashian. Niin - ja ajaa Citroen DS:llä, 1971-vuosimallilla. Mehukepillä... Nyt täytyy myöntää, että todella kaipaisin "jekkerin" youtube klippiä, kun neitokainen hyppää "mehukepin" puikkoihin, pistää sen ensin käymään ja lähtee sillä sujuvasti Moskovan kaduille kurvailemaan! Ehkä kohta yllätyn positiivisesti ja pääsen ihailemaan ajosuoritusta? 
BX16Valve88 C5V6-02 CEE-5 C62.7Hdi06ja07 CX2000 Pallas-79 CX25Prestige-87,Turbo-87 4xD-malli68 Pallas,DSuper70,DS23IE73,D-Super5-74 Dyane4-72 museo,2CV4-74 GSA Spesial-83aj.13tkm museo Jumpy2.0Hdi 80kw pitkä XM V6 12V 156tkm,2.0iBreakY4-96 ZX1.9Vol-92 ym.
|
|
|
|
 |
Säxä77
|
Viestin otsikko: Re: Tunnetut Citikka-ihmiset Lähetetty: 03.09.2016 23:06 |
Viestit: 472
|
Veltto Virtasella oli CX:iä. Joskus 90-luvulla hän jonkun hopeanvärisen tai kullanruskean kanssa oli päässyt Tuulilasi-lehteen. Myöhemmin hänellä taisi olla valkoinen jolla hän ajoi pienen kolarin. Joskus näin unta että olin ostamassa häneltä jotain oudon mallista kustomoitua keltaista mutta se oli liian ruosteinen.
|
|
|
|
 |
|
|