Tämäkin vaiva olisi siis ennaltaehkäistävissä EGR poistolla...
C5 HDi 240 Tourer
ace
Viestin otsikko: Re: HDi 240 EGR?
Lähetetty: 05.08.2017 15:03
Viestit: 128
Aika monet vähän vanhemman v6 dieselin omistajat, jotka aikovat autoaan pidemmän aikaa pitää, ovat todennäköisesti egr:t ohittaneet. Itsellä nuo vielä ovat moottoria likaamassa.
Ilmeisesti tosiaan tuo kaasuläppäkotelo vain sotkee EGRn kautta tulevaa ja raitista ilmaa tilanteen mukaan. Sen lisäksi se ilmeisesti tasoittaa moottorin heilahdusta sammutuksessa kun läppä menee kiinni. Ihmettelinkin auton ostettuani moottorin heilahdusta sammutuksessa, mutta vähään aikaan en ole tuota pistänyt merkille.
C5 HDi 240 Tourer
ace
Viestin otsikko: Re: HDi 240 EGR?
Lähetetty: 15.08.2017 18:38
Viestit: 128
Xantippa: Auttoiko kaasuläpän ja -polkimen vaihto nykimiseen?
Satuin vahingossa törmäämään brittiläisen foorumin viestiketjuun, jossa ruoditaan samankaltaisia oireita (ml. lämpötila, jossa nykiminen esiintyy):
Et voi kirjoittaa uusia viestejä Et voi vastata viestiketjuihin Et voi muokata omia viestejäsi Et voi poistaa omia vestejäsi Et voi lähettää liitetiedostoja.