Juu ei se paineilma siellä putkessa auta koska takana on filtteri, ei siellä putkessa mitään tukosta ole ja sitä paitti kysyjällä taitaa olla ruisku, eikös? Olis hyvä kertoa mistä koneesta on kyse sillä CX: kaasarikone ja ruisku ovat ihan kuin vertais hirveä ja kissa keskenään
Mittaa myös vautipyörän ykk anturit, siellä on ite asiassa kaksi (vain toinen on ykk) mutta, niiden vastus pitää olla noin 60 ohm sekä kylmänä että lämpimänä. Löydät ne sieltä varapyörän alta, oletetun vauhtipyörän kohdalta. Muistaakseni lämmetessään se vastus nousee pariinkin sataan.
Polttoainefilsu tietty voi olla täyttymässä mutta sanoisin sen olevan melko epätodnäk mutta oire viittaa siihenkin. Tietty ruiskun polttoainekiskoon jää pieni paine kun sammutat auton ja jos käyt het sammutuksen jälkeen avaamassa banjon siitä kiskosta ja sieltä ei ruiskahta bensaa niin paine on alhainen ja viittaisi tukkeutuneeseen suodattimeen.
Ruuttamallisn CX:n paineen säädin on muuten täysin onneton vanhammassa CX:ssä koska se e itoimi enää oikein, tyhmäkäynnillä ja startissa se säätää liian pienen paineen. PAinetta tarvitaan (manuaalinkin mukaan noin 2 bar) mutta startissa vanha CX tuottaa säätimellään vain 0.5 bar ja polttoaine pisaroituu liikaa (isot pisarat).
Kannattaa hommata ihan kunnon säädin jossa on myös ruuvi asiasetusta vasten. Cx:n orkkis pumppu on vahva kuin karhu sillä se tekee painetta kuten kisapumppu eli jopa 10 bar (olen testannut mittarilla).