Noh niin. Näkemättä Ahvenanmaalta ostettu 16V on nyt kotona, ja yllättäen alkaisi laastarointi. Apuva kaivataan seuraavilla osa-alueilla:
A) Miksi tuo laturin remmin hihnapyörä (tai oik ilmastoinnin hihnapyörä) syö tuota muovisuojusta? Mikä moottorin tukikumi on väsähtänyt / mikä tuon suojamuovin kiinnitysverme ei ole paikallaan? (Ostetaan-palstalla onkin jo ostopyyntö uudesta muovisuojasta. Jos Sinulta löytyy moinen tarpeettomana, niin ostan tuollaisen poies.)
B) "uudehko" eli alle 60tkm /10v vanha HP pumppu naksuu kolmen sekunnin välein vaikka kuulemma on uusi pallo paineenvaraajassa. Ehdotuksia viasta, vai onko vaan pumppu iästään huolimatta loppu? Jos, niin kuinka kettumaista on tuon irrotus / asennus?
C) Onko hiljaisessa vauhdissa tapahtuvaan miedohkoon nykimiseen muuta kandidaattia kuin vetoakselit/nivelet? Ellei, niin kuinka kettumaista noitten akseleiden vaihto on?
D) Mitä kaikkea joutuu purkamaan jotta tuon Superchipin saa vaihdettua alkuperäiseen? Alkup. satiainen tuli auton mukana, miten iso homma tuon "käänteinen lastuttaminen" on? Tartteeko tehdä muuta kuin vaihtaa piiri toiseen - eli joutuuko nollaamaan/resetoimaan mitään? Tietoa, mitä kaikkea tuo Superchippi tekee muuta kuin nostaa kierrosrajoitinta? Säästänkö talteen vai myydäänkö eniten tarjoavalle?

Samaan syssyyn - tahtooko joku päästä kuulostaan eroon? Voisin lahjoittaa sporttisen takavaimentajan. Kuuntelin sitä yhden 700km maantiellä ja menetin illaksi kuuloni. Jos joku haluaa matalamman jyrinän & suoran ulostuloröörin niin nyt lähtee käytetty & välttävä takavaimentaja halvalla... Ei oo uusi eikä uudenveroinen, mutta ei ekalla vilkaisulla ollut läpilahokaan. Tarkemmin kuvia & infoa kunhan tuon ny saan vaihdettua.
E) Jos omistat tarpeettomat Morette-quadiamput niin voisin riivata alkuperäisyyttä vaalivaa sieluani juuri sen verran että moiset tuohon laittaisin. Eli saa tarjota.
Kuvia paluumuuttajasta alkaa ilmestymään kunhan alkukiire hellittää ja jaksan opetella gallerian käytön. Nyt laturin remmin kimppuun...